Drukarka do paznokci. Można? Można!

Początek marca nierozerwalnie wiąże się z wizją nadchodzącej wiosny oraz świętem kobiet. Z tej okazji #Rudy przygotował dla płci pięknej coś specjalnego – dokładnie przyjrzał się zasadom działania popularnych drukarek do paznokci.

 

 

Dobrze wystylizowane paznokcie, obok biżuterii, stanowią najpiękniejszą ozdobę kobiecych dłoni. Technologia zawojowała i ten segment rynku, gdyż wiele pań zamiast manualnych zabiegów decyduje się na ozdobienie paznokci za pomocą… drukarki.

 

Producenci, których nie znasz

Ani HP, ani Samsung czy Canon nie mają w swojej ofercie drukarek do paznokci. Urządzenia te są najczęściej oferowane przez mniej znane, specjalistyczne firmy. Z racji swojej dość wysokiej ceny i pewnych ograniczeń, próżno szukać ich na wystawkach w supermarketach czy sklepach z elektroniką. Łatwo za to można odnaleźć używane egzemplarze na aukcjach internetowych. Już na pierwszy rzut oka widać, że na polskim rynku królują drukarki firmy Najlo. Sprzęt do cyfrowego manicure pojawia się też w ofercie zagranicznych sklepów. Bez względu na producenta, konstrukcje „cyfrowych manikiurzystek” są do siebie zbliżone.

 

Budowa drukarki do paznokci

Urządzenia do drukowania wzorków na paznokciach dzielą się ze względu na swoją wielkość. Gabaryty mniejszych modeli sprawiają, że zmieści się w nich zaledwie jeden palec. Często określa się je mianem drukarek mobilnych. Z kolei ich stacjonarne odpowiedniki, spotykane u kosmetyczek, posiadają komorę zdolną pomieścić całą dłoń. Ciekawostką jest wbudowana kamera. Dzięki niej widzimy, czy nadruk zostanie naniesiony we właściwym miejscu. Obraz podglądamy na dotykowym wyświetlaczu, który służy też do obsługi sprzętu.

 

Obsługa cyfrowej manikiurzystki
Drukarkę do paznokci można porównać do smartfona. Dotykowy wyświetlacz pozwala na sterowanie wszystkimi funkcjami drukarki. Za jego pomocą wybieramy wzór, dopasowujemy jego kształt lub rozmiar i rozpoczynamy zabieg (bo jak inaczej określić drukowanie na paznokciach?). Cały proces trwa od kilku do kilkunastu sekund. Oczywiście należy się do niego właściwie przygotować, ale o tym za chwilę.

 

Co dzieje się, gdy klikniesz „Drukuj”

Drukarki do paznokci działają podobnie jak atramentówki. Po wyborze czy dopasowaniu wzoru, klikasz na ikonę „Drukuj” i dzieje się magia. 😀 Umieszczony na szynie pojemnik tuszu ze zintegrowaną głowicą będzie przesuwał się tuż nad paznokciem, nanosząc upragniony wzór. Na rynku są dostępne modele wykorzystujące do pracy wkłady takie, jak np. tusz HP 901 czy tusz Lexmark27. Materiały eksploatacyjne nie powinny zatem stanowić problemu.
Grafika może być nanoszona zarówno na tipsy, jak i naturalną płytkę. Przebieg całego procesu widać na wyświetlaczu, dzięki wbudowanej kamerze. Drukarka jest w stanie wydrukować większość grafik zapisanych w formacie BMP. Co ciekawe, dzięki drugiej, zewnętrznej kamerze da się pstryknąć sobie selfie i przenieść je na swój paznokieć.

 

Odpowiednie przygotowanie
Druk na paznokciu – bez względu czy na sztucznym, czy naturalnym – wymaga odpowiedniego przygotowania. Naturalną płytkę należy pokryć białym lakierem bazowym. To istotne, gdyż format wzorów sprawia, że elementy grafiki o białym kolorze będą przezroczyste. W zestawie z drukarką powinien znajdować się również wał okołopaznokciowy, który chroni naskórek przed zabrudzeniami tuszem. Komora maszyny jest skonstruowana tak, aby włożony tam palec nie był podatny na drgania zniekształcające nadruk. Po zakończonym drukowaniu grafika powinna zostać utwardzona lakierem nawierzchniowym. Wówczas efekt końcowy będzie cieszył dłużej. Średni czas utrzymania wzoru to od 10 do 20 dni. Wszystko zależy jednak od warunków.

 

Czy to się opłaci?
Ceny tego rodzaju akcesoriów na portalach aukcyjnych zaczynają się od 2 000 zł. U dystrybutorów, których oferta zawiera również profesjonalne szkolenie, będzie jeszcze drożej. Drukarki do paznokci są zatem propozycjami skierowanymi głównie do salonów kosmetycznych. Być może zmieni się to, jeśli na rynek trafi Nailbot. Urządzenie firmy Preemadonna będzie można obsługiwać za pomocą smartfona. Przewidywana cena to drukarki to 199$. Niestety dla miłośniczek zdobienia paznokci, na razie pojawiły się jedynie prototypy, które mają pomóc start-up’owi pozyskać inwestorów. Cierpliwość powinna się jednak opłacić. Zobaczcie sami 😉
https://youtu.be/4Ih0mSa2BYE

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze