Drukarka nie działa, chociaż jest prawie nowa? - Blog firmowy DrTusz

Drukarka nie działa, chociaż jest prawie nowa?

Drukarka nie działa

Jak zdobyłem swoją drukarkową wiedzę? Otóż pomagając Wojtkowi w serwisowaniu różnego rodzaju urządzeń poznałem praktycznie każdy element i podzespół, który odpowiada za drukowanie. Odkryłem przy tym przyczynę, która od zarania dziejów zamienia drukarki atramentowe w podstawki pod kwiatki. Paradoksalnie powodem awarii jest zbyt rzadkie drukowanie.

Drukarka nie działa – dlaczego?

Koleżanki przyjmujące w siedzibie naszej firmy drukarki do serwisowania, regularnie spotykają się z zaskoczeniem Klientów. Owe zaskoczenie wynika z tego, iż ich drukarki atramentowe nie chcą drukować, chociaż są prawie nowe i mało używane. Zasobniki z tuszem są niemal pełne. Na obudowie znajdują się jeszcze naklejki producenta. Co poszło nie tak?

Drukarka nie działa, bo nie drukuje regularnie

Jak mantrę powtarzam, że drukarka atramentowa musi drukować regularnie! Najlepiej przynajmniej jedną stronę (może być testowa) na tydzień. Zbyt długie przerwy w drukowaniu grożą zaschnięciem tuszu w dyszach głowicy. Czasem problem można rozwiązać zlecając udrażnianie głowicy z poziomu oprogramowania dołączonego przez producenta. Innym wyjściem jest zastosowanie płynu do udrażniania głowić. Jeśli żadne z tych rozwiązań nie przyniesie rezultatu, pozostaje dostarczenie drukarki do serwisu.

Z doświadczenia wiem, że nawet świetny specjalista (jak np. nasz Wojtek z drukarkowego serwisu) często nie jest w stanie przywrócić do porządku głowicy zapchanej zaschniętym tuszem.

Co zrobić, kiedy nawet drukarkowy wyga nie jest w stanie pomóc? Niestety. Wyjście jest tylko jedno – utylizacja zepsutej drukarki i zakup nowej.

Kiedy muszę poinformować Klienta o tym przykrym fakcie, zazwyczaj słyszę pytanie: „Dlaczego? Przecież ta drukarka jest prawie nowa i mało używana”.

Zaczynam wówczas wykład na temat właściwej eksploatacji drukarki atramentowej, gdyż pracownicy supermarketów na działach RTV/AGD przez zakupem rzadko mówią o podstawach higieny drukowania. Internetowe sklepy z elektroniką również nie mają zwyczaju zamieszczać informacji o obowiązkach właściciela atramentówki.

Bo widzisz, atramentówka to takie urządzenie, które musi mieć, co robić. Nie możesz jej odpuścić ani na chwilę.

Drukarka nie działa – zapobiegaj

Jeśli koniecznie potrzebujesz drukarki atramentowej masz 3 wyjścia. Pierwsze to regularne drukowanie, które zapewni względnie spokojną eksploatację.

Za kurtyną „okienka numer 2” kryje się zakup drukarki zasilanej tuszami ze zintegrowaną głowicą. Takie modele znajdziesz w każdym dyskoncie. Samo urządzenie kupisz w bardzo atrakcyjnej cenie. Niski koszt zakupy producent odbije sobie wysokimi kosztami eksploatacji, gdyż do tanich drukarek ciężko znaleźć dobre tusze zamienniki.

Plus jest taki, że niedziałający pojemnik łatwo wymienisz na nowy. Drukowanie, chociaż nie ekonomiczne, znowu będzie możliwe.

Pod względem drukarek tanich w zakupie, ale drogich w eksploatacji prym wiedzie Hewlett-Packard. Oczywiście Kalifornijczycy mają w swojej ofercie również wiele doskonałych drukarek. Są to jednak nieco droższe propozycje.

Na koniec zostawiłem ostatnie z rozwiązań – zakup drukarki z systemem automatycznego czyszczenia głowicy. Takie rozwiązanie stosuje Brother. Co prawda wiąże się ono z ciągłym podłączeniem sprzętu do gniazdka, ale lata doświadczeń pokazują, że warto poświęcić jeden „kontakt”. Drukarka Brother DCP-J105 i jej krewne może nie zaliczają się do grupy tanich urządzeń, ale są warte swojej ceny.

Które drukarki są najtańsze w eksploatacji

Drukarka nie działa – najprostsze wyjście

W Twojej okolicy nie ma żadnego punkt, gdzie możesz wydrukować pliki? Zazwyczaj musisz coś wydrukować coś szybko i nagle? Zastanów się nad drukarką laserową. Wielu moich Klientów rezygnuje z dodatkowych funkcji, które oferują drukarki atramentowe, na rzecz wyboru najprostszej laserówki. Technologia laserowa raczej rzadko zawodzi. Nawet, gdy drukarka pełni rolę podstawki pod kwiatki.

drukarka-nie-dziala

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze