Drukarka bez tajemnic - Q&A - Blog firmowy DrTusz

Drukarka bez tajemnic – Q&A

Drukarka bez tajemnic - Q&A

Bywają kapryśne, nie współpracują, denerwują, mamy ochotę wyrzucić je czasem przez okno, a jednocześnie ciężko bez nich żyć. Drukarki takie są! Ilu właścicieli, tyle problemów z ich urządzeniami drukującymi. Pewne pytanie jednak pozostają niezmienne. Oto lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących drukarek. Co mam wybrać – drukarkę czy urządzenie wielofunkcyjne?

Co mam wybrać – drukarkę czy urządzenie wielofunkcyjne?

Wszystko zależy od tego, w jakim celu ma służyć Ci urządzenie. Jeśli zdarza się, że musisz coś zeskanować lub zrobić kserokopię, warto zainwestować w sprzęt, który będzie w stanie obsłużyć każdy ten proces.

Jeśli zadaniem urządzenia jest wyłącznie drukowanie, wystarczy zwykła drukarka. Czy wybierzesz atramentową, czy laserową zależeć już będzie od jej przeznaczenia.

Urządzenia wielofunkcyjne czy nawet drukarki to obecnie często autonomiczne sprzęty, które działają bezprzewodowo, niezależnie od komputera, współpracują ze smartfonami i posiadają masę przydatnych funkcji.

Wcale się nie dziwię, że znalezienie odpowiedniego sprzętu to nie lada wyzwanie. Pamiętaj jednak, że mój kolorowy team zawsze służy pomocą i chętnie doradzi. 

Drukuję dokumenty często i w dużych ilościach, jaką drukarkę wybrać? Laserową czy atramentową?

To odwieczny dylemat, do którego najbezpieczniej podejść ze słowami: to zależy. Jeśli chodzi o częstotliwość drukowania, jest ona istotna w drukarkach atramentowych.

Ten rodzaj wkładu lubi wysychać, gdy jest długo nieużywany. Zaleca się, by z drukarki atramentowej korzystać przynajmniej raz w tygodniu.

Drukarka laserowa nie będzie sprawiać problemu nawet po kilkumiesięcznej przerwie i ochoczo z marszu przystąpi do pracy. 

Szukając urządzenia do częstego drukowania dokumentów, trzeba zastanowić się jeszcze na tym, czy kolorowe wydruki stanowią dla nas priorytet. Jeśli tak, najlepszą jakość uzyskamy od drukarek atramentowych. Te jednak, jak wspominałem, nie mogą stać bezczynnie.

Monochromatyczny druk ekonomiczniej wypada w drukarkach laserowych. Ponadto wydruk z laserówki jest trwalszy i odporniejszy na upływ czasu. 

Niezależnie od rodzaju urządzenia, warto przed jego zakupem sprawdzić dostępność zamienników do upatrzonego modelu i sprawić, by drukowanie było jeszcze tańsze.

Jaka drukarka będzie najlepsza do drukowania zdjęć?

Aby cieszyć się najwyższą jakością wydruku i nasycenia kolorów, zdecydowanie do wydruku fotografii polecam drukarkę atramentową.

Niesłabnącą popularnością (co mnie wcale nie dziwi) cieszy się Canon PIXMA iX6850. Jego największą zaletą jest świetna głowica typu FINE.

Na rynku dostępne są oczywiście inne drukarki atramentowe czołowych producentów, ale przed zakupem warto zorientować się w cenach materiałów eksploatacyjnych.

Aby cieszyć się najlepszymi kolorami wydruku, poziom tuszu nie może zbliżać się do końca, a w każdym kartridżu ilość płynu powinna być podobna.

Drukowanie zdjęć w domu choć ekonomiczne, do najtańszych nie należy. Warto sprawdzić dostępność zamienników do swojego urządzenia i obniżyć koszt przedsięwzięcia rezygnując z oryginałów. 

Trzeba pamiętać, że nie bez znaczenia jest również papier, na którym naniesiony ma być obraz. Na półkach sklepowych z artykułami papierniczymi nie brakuje papieru fotograficznego, więc warto się w taki zaopatrzyć. Dzięki niemu wydruk cieszy nie tylko wizualnie, ale jest trwalszy. 

Moja drukarka nie ma funkcji duplex. Jak wydrukować dwustronnie?

Posiadanie funkcji duplex (czyli automatycznego druku dwustronnego) w drukarce bardzo ułatwia codzienne drukowanie, zwłaszcza jeśli są to duże ilości.

Drukowanie dwustronne jest ekonomiczniejsze, bo zużywa o połowę mniej papieru, a jeśli odbywa się w sposób automatyczny, nie wymaga od nas pilnowania urządzenia. 

Co jednak zrobić, jeśli nasz drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne nie posiada takiej opcji? Nic straconego, możemy przeprowadzić proces dwustronnego druku manualnie.

Zabezpiecz drukarkę

Podczas określania ustawień drukowania w oknie dialogowym, większość urządzeń pozwala zaznaczyć opcję: druk dwustronny. Dodatkowo należy określić, czy wydruk na drugiej stronie ma być odbity (przerzucony) według długiej lub krótkiej krawędzi.

Mała podpowiedź – jeśli dokument stworzony jest w orientacji pionowej, odbijanie powinno przebiegać wzdłuż długiej krawędzi. W przypadku poziomu – wzdłuż krótkiej.

Po zatwierdzeniu wybranych opcji, drukarka po zadrukowaniu jednej strony, poprosi o umieszczeniu wydruków z powrotem w podajniku. Najczęściej sama wskaże też w jaki sposób to zrobić. 

Jeśli jednak urządzenie nie jest aż tak pomocne, warto przed wydrukiem właściwych dokumentów przeprowadzić eksperyment “na sucho”, by metodą prób i błędów sprawdzić, jakie położenie kartek doprowadzi do poprawnego wydruku dwustronnego. Warto w tym czasie zaznaczać markerem na kartce kolejne konfiguracje. 

Chociaż brzmi to jak skomplikowany proces, zobaczysz – drukowanie dwustronne nie jest takie trudne, a z pewnością ułatwi życie w każdym, nawet domowym biurze. 

Drukarka nie pobiera papieru

To popularna przypadłość, z którą zgłaszają się do mojego serwisu Klienci. Często winowajcą okazują się rolki opowiadające za przemieszczenie papieru z podajnika do zadruku.

Rolki otoczone są gumkami, które zapewniają przyczepność kartki, ale zdarza się, że te tracą swoje właściwości przez zabrudzenie. 

W takim przypadku warto sprawdzić, czy ten problem pojawił się także w naszej drukarce, a jeśli tak, jego rozwiązanie jest bardzo proste. Wystarczy zdemontować rolki i za pomocą wacika nasączonego płynem do mycia okien lub odtłuszczaczem przetrzeć gumową obudowę rolek aż będą zupełnie czyste.

Po ponownym umieszczeniu rolek wszystko powinno działać, jak należy. 

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze