Tablet do notatek na studia - jak go wykorzystać?

Tablet do notatek na studia – jak go wykorzystać?

tablet do notatek na studia

Tablet to przenośne urządzenie, które łączy w sobie funkcjonalność laptopa i wygodę smartfona. Zdecydowanie ułatwia on codzienną naukę i pracę uczniów czy studentów, ale czy warto w niego inwestować? W dzisiejszym poradniku sprawdzimy czym wyróżnia się tablet do robienia notatek i na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie. Zapraszam!

Tablet na studia – czy to przydatny gadżet?

Robienie notatek w zeszytach powoli zostaje wyparte przez ich elektroniczne wersje, które można dowolnie edytować, personalizować, a w razie potrzeby wydrukować. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i „piórkową” wagę, tablet jest bardziej poręczny i o wiele łatwiejszy do przetransportowania niż laptop, co dla studenta przemieszczającego się między salami, a nawet budynkami uczelni jest zdecydowanie prostsze i wygodniejsze.

Ponadto, cyfrowy notatnik jest często dużo tańszy niż komputer stacjonarny czy laptop oraz umożliwia dostęp do wielu przydatnych aplikacji mobilnych. Warto jednak podkreślić, że tablet to rozwiązanie, które nie zaspokoi potrzeb wszystkich użytkowników. Przeciwnicy takich urządzeń zarzucają tabletom brak możliwości korzystania z pełnych wersji programów, które znajdziesz na komputerach, a także trudności w robieniu notatek, zwłaszcza, gdy tworzysz ich naprawdę dużo.

To, czy tablet jest dla Ciebie odpowiedni zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb i tego, do czego zamierzasz go używać podczas zajęć akademickich. Jeśli jesteś studentem kierunków artystycznych, tablet graficzny może zdecydowanie ułatwić Ci pracę, natomiast student informatyki będzie miał więcej korzyści z laptopa. 

Do pracy z pewnością przyda Ci się również drukarka, która umożliwi Ci drukowanie ważnych notatek do nauki. Sprawdź koniecznie: Drukarka dla ucznia – rok szkolny 2024/2025!

Na co zwrócić uwagę wybierając tablet do notatek?

Skoro wiesz już, co wyróżnia tablet dla studenta, czas sprawdzić o czym powinieneś pamiętać przy wyborze odpowiedniego sprzętu dla siebie. Zacznijmy więc od początku:

Przeznaczenie

Jak wspomniałem wyżej, przede wszystkim musisz określić, do jakich celów będziesz używał swojego cyfrowego notatnika. Jeśli ma to być tablet do pisania notatek, warto wybrać tablet z klawiaturą. Będzie to dużo wygodniejsze rozwiązanie, które zdecydowanie ułatwi notowanie na wykładach.

A może chcesz kupić sprzęt do tworzenia projektów wizualnych? W takim wypadku idealnym wyborem będzie wydajny tablet z rysikiem, który ułatwi sporządzanie notatek i rysowanie.

Rozmiar

Tablety do nauki mogą różnić się przekątną wyświetlacza, warto więc przed zakupem obejrzeć różne modele i dobrać taki, który będzie dla nas najwygodniejszy. Najpopularniejsze są urządzenia 7 i 8 cali, jednak na rynku znajdziemy również większe tablety.

Mówiąc o wyświetlaczu, koniecznie zakup również etui na tablet, aby chronić go przed uszkodzeniami mechanicznymi czy zarysowaniami ekranu. Niektóre obudowy posiadają również podpórkę, dzięki której zwiększysz komfort użytkowania tabletu.

Android czy Apple?

Ten wybór zależy przede wszystkim od osobistych preferencji studenta. Fani urządzeń z jabłkiem najczęściej wybierają tablet Apple iPad Air, natomiast wśród użytkowników Androida pozytywne opinie można zauważyć na temat tabletu Samsung Galaxy Tab S9 FE. Sprawdź sam, który system operacyjny będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni!

Pamięć wewnętrzna

Nie ważne jednak czy kupujesz tablet z Androidem czy iOSem – przed wyborem warto wziąć pod uwagę pamięć wewnętrzną urządzenia. Urządzenie, które posiada wbudowane 4 GB pamięci wewnętrznej zazwyczaj jest wystarczające do przeciętnego użytkowania, jednak na rynku znajdziemy również takie, które mają 6 GB, 8 GB, 32 GB, 64 GB, a nawet 128 GB pamięci RAM. Przydatnym rozwiązaniem przy niewielkiej pojemności jest również dodatkowa karta pamięci (SD).

Bateria

Pojemność baterii to parametr, o którym nie można zapomnieć. Na zajęciach nie zawsze jest czas na ładowanie urządzenia, dlatego najlepiej kupić tablet na studia o dużej pojemności baterii.

Rozdzielczość

W tanich tabletach najczęściej możemy spodziewać się rozdzielczości nie większej niż 1280 x 800, jednak droższe modele oferują rozdzielczość nawet 1920 x 1200 oraz wyższą. Jeśli zależy Ci na dobrej grafice – koniecznie zwróć na to uwagę przy wyborze tabletu na studia.

Procesor

Do prawidłowego działania tablet potrzebuje przynajmniej 4-rdzeniowego procesora, jednak jeżeli planujesz używać na nim dużych programów, może być to niewystarczające. W takim wypadku warto kupić urządzenie posiadające 8-rdzeniowy procesor, który podoła trudniejszym zadaniom.

Tablet nie jest dla Ciebie wystarczająco nowoczesny? Zobacz innowacyjne rozwiązanie Holendrów: Nuwa Pen – długopis, który widzi co piszesz!

Tablet do notatek na studia – aplikacje ułatwiające codzienną pracę

Dobry tablet na studia to nie tylko kwestia samego urządzenia, ale także aplikacji, z których będziemy korzystać, aby ułatwić sobie codzienną pracę. Funkcjonalny tablet powinien mieć zainstalowane:

Aplikacje do robienia notatek np. GoodNotes, EverNote – to one pomagają studentowi w zachowaniu porządku w notatkach, a także ich modyfikowaniu. Niektóre z programów posiadają również funkcję oddzielania notatek, co pozwala pracować na jednym pliku tworząc notatki do wielu przedmiotów jednocześnie.

Pakiet Microsoft (Word, Excel, PowerPoint) – niezastąpiony pakiet ułatwiający uczniom i studentom pisanie, liczenie oraz tworzenie prezentacji multimedialnych na zajęcia.

Aplikacje do powtórek materiału np. Quizlet, FullRecall – szczególnie przydatne podczas zaliczeń lub sesji, gdy musimy opanować dużą ilość materiału, a nie chcemy korzystać z tradycyjnych fiszek.

Aplikacje do tłumaczenia tekstu np. DeepL, iTranslate – to propozycja dla tych studentów, którzy podczas zajęć często korzystają z zagranicznych tekstów.

Google (tłumacz, kalendarz, dysk) – nie jest to co prawda aplikacja, ale zdecydowanie ułatwia życie każdego studenta i pozwala zachować porządek w terminarzu spotkań czy zajęć oraz plikach ze studiów, nie zabierając dodatkowo miejsca w pamięci urządzenia.

W zależności od tego czy tablet ma Ci służyć do przeglądania sieci, nauki w szkole czy do oglądania filmów full HD, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie, aby korzystać z tabletu długie lata. Mam nadzieję, że ten poradnik był dla Ciebie pomocny i wiesz już, który tablet wybrać!

Na zakończenie chcę Cię zaprosić do odwiedzenia moich mediów społecznościowych (Facebook, Instagram, TikTok), gdzie dzielę się codzienną dawką wiedzy i humoru na temat drukarek i nowych technologii. Do zobaczenia jutro! 🙂

1 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze