Rodzaje połączeń z drukarką. Czy znasz wszystkie? - Blog firmowy DrTusz

Rodzaje połączeń z drukarką. Czy znasz wszystkie?

Rodzaje połączeń z drukarką ewoluowały wraz z rozwojem technologii. Niegdyś twardy kabel był podstawowym wyposażeniem. Dziś producenci często nie umieszczają go nawet w pudełku ze sprzętem. Łączność bezprzewodowa pozwala na wygodną obsługę. Chcesz dowiedzieć się, jak połączyć komputer lub smartfon z drukarką? Poniżej opisuję wszystkie możliwości.

Rodzaje połączeń z drukarką. Ale jak to?

Do mojego sklepu stacjonarnego codziennie zgłaszają się Klienci zainteresowani zakupem nowej drukarki. Kiedy tylko koleżanki zaczynają opowiadać o parametrach poszczególnych modeli, często na twarzach interesantów pojawia się zdziwienie. Wielu kupujących nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie możliwości dał nam rozwój technologii.

Ilość informacji przygniata i utrudnia podjęcie właściwej decyzji.

Tutaj cała na biało wkracza moja drużyna – pomoże, doradzi i wyjaśni! Zanim jednak wybierzesz się po bardziej szczegółowe porady, przeczytaj poniższy artykuł i zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat dostępnych rozwiązań komunikacyjnych.

Drukarki Wi-Fi na topie

Większość nowych modeli drukarek jest oferowana w wersji z kartą sieciową. Ta opcja staje się powoli standardem w drukarkowym świecie. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno dla użytkowników domowych, jak i dla firm. Drukarka z Wi-Fi sprawdzi się w miejscach, gdzie często wiele osób używa jednego sprzętu. 

Użytkownicy drukarek decydują się na rozwiązania bezprzewodowe z prostej przyczyny. Brak kabli eliminuje ograniczenia. Taki sprzęt można postawić w dowolnym miejscu. Wystarczy podłączyć jedynie kabel zasilający i drukować nawet z drugiego pomieszczenia.

Dodatkowo moduł bezprzewodowy nie ogranicza nas tylko do komputera czy laptopa. Możemy drukować również z telefonu czy tabletu. Dlatego urządzenia z Wi-Fi są często wybierane przez moich Klientów. O tym, jak zgrany duet tworzą drukarka i telefon pisałem już dawno temu. Zapraszam do lektury wpisu „Jak drukować z telefon – sprawdź listę aplikacji„.

Rodzaje połączeń z drukarką


Rodzaje połączeń z drukarką – poznaj wszystkie

Wprowadzenie kart sieciowych do drukarek otworzyło tak naprawdę kilka możliwości.

Mamy do wyboru proste połączenie Wi-Fi, gdzie drukarka, telefon czy laptop muszą być podłączone do tej samej sieci internetowej, aby mogły współpracować.

Konfiguracja takiego połączenia jest niesamowicie prosta. Większość użytkowników powinna sobie z nią poradzić po przeczytaniu instrukcji. 

Drugą opcją jest połączenie LAN. Do tego typu połączenia potrzebujemy wciąż kabla. Tym razem innego niż zasilający. Kabel Ethernet pozwoli połączyć drukarkę z routerem. Następnie należy jedynie dodać drukarkę na komputerach. 

W tym przypadku konfiguracja może być trochę bardziej skomplikowana. Potrzeba do tego odrobinę większej znajomości komputera, więc osobom mniej zaznajomionym z jego tajnikami z pewnością przyda się odrobina pomocy.

Kolejną możliwością jest coraz popularniejsze Wi-Fi Direct. To rozwiązanie omija router. Drukarka, która posiada takie rozwiązanie wyszukuje dostępne urządzenia Wi-Fi oraz łączy się z nimi.

Bluetooth

Funkcja druku za pomocą bardzo dobrze znanego rozwiązania Bluetooth jest bardzo podobna do Wi-Fi-Direct. Do konfiguracji takiego połączenia w pierwszej kolejności upewnij się, że opcja ta jest aktywowana na drukarce oraz na urządzeniu, z którego chcesz drukować.

Nie jest to raczej dobre rozwiązanie z biznesowego punktu widzenia. Bluetooth ma prawie najmniejszy zasięg ze wszystkich dostępnych rozwiązań bezprzewodowych. Już mniejszy ma chyba tylko…

NFC – czyli Near Field Communication

Niektórzy z Was z pewnością już znają ten sposób komunikacji. Jest już od jakiegoś czasu dostępna w smartfonach do wspomagania m.in. płatności telefonem.

Do korzystania z NFC potrzebne jest zapewnienie kilku warunków. Na szczęście nie są to żadne kable! Upewnij się, że na Twoim urządzeniu jest zainstalowana aplikacja producenta, na przykład Samsung Mobile Print lub HP Smart App. 

Przytrzymaj telefon nad anteną NFC (na drukarkach oznaczona najczęściej nadrukiem z tymi trzema literami, bądź wypukłą, dobrze widoczną naklejką ). Poczekaj chwilkę. Na telefonie powinna się włączyć odpowiednia aplikacja. Jeśli nie masz jej jeszcze zainstalowanej – zostaniesz automatycznie przekierowany do sklepu z aplikacjami i poproszony o instalacje.

drukarka z NFC

W aplikacji telefonicznej wybierz plik, który chcesz wydrukować. Na tym etapie możesz zmienić ustawienia drukowania i dostosować je do Twoich potrzeb. Następnie znów przytrzymaj telefon nad anteną NFC. Po chwili drukarka rozpocznie pracę. 

Przy używaniu NFC musisz w pierwszej kolejności sprawdzić, gdzie w Twoim telefonie znajduje się moduł NFC. Nie zawsze (choć najczęściej) jest on umiejscowiony pod tylną klapką smartfona.

Jak widać, ta opcja jest bardzo szybkim sposobem na wydrukowanie potrzebnych dokumentów. Nie jest jednak pozbawiona wad. Ma bardzo mały zasięg. Trzeba być właściwie w bliskim sąsiedztwie z Twoim sprzętem i dodatkowo musisz mieć ściągniętą aplikację producenta. Na koniec… Wyobrażasz sobie druk kilkudziesięciu różnych plików w ten sposób?

Nic dziwnego, że jest to wciąż mało popularna forma druku. Jednak coraz więcej drukarek ją ma, dlatego warto o niej wspomnieć.

Rodzaje połączeń z drukarką – na co zwrócić uwagę? 

W zależności od przeznaczenia przyszłej drukarki, przy wyborze tej odpowiedniej, należy zwrócić uwagę na różne aspekty. Jeśli będzie to drukarka do użytku domowego, możesz wybrać prostą drukarkę z WiFi. Ewentualnie upewnij się, czy ma ona opisywaną powyżej opcję WiFi Direct. Na pewno będzie miłym ułatwieniem.

Przy poszukiwaniu drukarki firmowej musisz zwrócić uwagę na liczbę urządzeń, która może być do niej podłączona w tym samym momencie. Ilość ta jest różna w zależności od modelu. O ile w domowym zaciszu nie zrobi to raczej wielkiej różnicy, to w biurze ten jeden komputer więcej może znacznie usprawnić pracę.

Wadą większości z tych rozwiązań jest to, że wiele osób wciąż zapomina o odpowiednim zabezpieczeniu drukarek – szczególnie tych podłączonych do sieci.

A to może to doprowadzić do wielu nieprzyjemności….

O zabezpieczeniach drukarek pisałem już kilkukrotnie. Zapraszam do lektury tekstu „Zabezpiecz drukarkę przed atakiem„.

Opracowała Marta Wnuszyńska.

5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze