Naucz się pisać bezwzrokowo na klawiaturze
W dobie rozwoju technologii i cyfryzacji, umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze stała się nieodłącznym elementem życia zawodowego, jak i prywatnego. Większość z nas codziennie korzysta z klawiatury komputerowej. Szybkie i bezwzrokowe pisanie na klawiaturze może zwiększyć produktywność, zmniejszyć ilość błędów oraz co ciekawe, pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie.
Czym jest pisanie bezwzrokowe?
To technika pisania na klawiaturze, dzięki której można szybko i efektywnie pisać bez patrzenia na klawiaturę. Ta metoda pisania opiera się na zapamiętaniu położenia klawiszy i wykorzystaniu wszystkich dziesięciu palców. Dzięki temu dokładność pisania zwiększa się, w porównaniu z różnymi technikami, w których wykorzystuje się tylko jeden lub dwa palce przy ciągłym zerkaniu na ekran.
W pisaniu bez patrzenia na klawiaturę komputerową kluczowe jest przypisanie każdemu palcu zestawu klawiszy. Dzięki temu, po odpowiedniej praktyce, palce będą wiedziały kiedy i gdzie sięgnąć po następny klawisz bez konieczności patrzenia. Po pewnym czasie pisanie stanie się automatyczne, dzięki czemu uwaga użytkownika może być ciągle skupiona na treści a nie na procesie wprowadzania tekstu.
Jak nauczyć się pisać bez patrzenia na klawiaturę?
Jedną z pierwszych rzeczy, o której powinno pamiętać się przy nauce pisania bezwzrokowego jest ustawienie się w odpowiedniej pozycji siedzącej. Wyprostuj plecy, pochyl głowę lekko do przodu, zegnij łokcie pod kątem prostym i rozluźnij ramiona oraz ręce.
Każdy z palców obu dłoni powinien być ustawiony w odpowiedniej pozycji – czyli w pozycji rzędu podstawowego. Jego nazwa nie jest przypadkowa, podczas pisania zawsze zaczynać się będzie od tego ustawienia oraz będzie się do niego wracało.
Co ciekawe, są klawiatury komputerowe, które same podpowiadają nam, gdzie powinny znaleźć się niektóre palce. W większości klawiatur klawisze ,,F” oraz ,,J” różnią się fakturą od pozostałych klawiszy, często mają wypukłą linię. Sprawdź czy Twoja również ma takie ułatwienie. 😉
Ćwiczenie szybkiego pisania na klawiaturze bezwzrokowo – krok po kroku
1. Ułóż palce w pozycji wyjściowej
- Palec wskazujący lewej ręki ułóż na klawiszu F, a prawej ręki na klawiszu J. Wyczuj wypustki na tych klawiszach. Twoje palce wskazujące zawsze powinny do nich wracać.
- Pozostałe trzy palce u obu rąk ułóż za wskazującymi na trzech klawiszach
- Palce lewej ręki powinny być na klawiszach: A S D F
- Palce prawej ręki na klawiszach: J K L ;
- Palce powinny poruszać się pionowo od swoich pozycji wyjściowych i do nich wracać.
- Kciuki obu rąk unieś nad spacją
Nie martw się, jeśli palce małe i serdeczne na początku nauki pisania na klawiaturze mogą być lekko sztywne. W codziennym życiu używamy ich po prostu najrzadziej. 🙂
2. Rozpocznij naukę
Wybierz krótki tekst, który Ci się spodobał i zacznij ćwiczyć pisanie. Możesz przepisywać go w zwykłym notatniku. Inną opcją jest również pisanie na komputerze po prostu tego, co przyjdzie Ci do głowy. Na początku staraj się unikać wybierania tekstów długich, aby się nie zniechęcać. Pierwsze kroki mogą być trudne. Staraj się jak najmniej spoglądać na klawiaturę a Twoje palce bardzo szybko zaczną wracać na właściwe miejsce. Możesz również skorzystać z wielu stron Internetowych, które oferują lekcje pisania, np.: https://kurspisania.pl/. Znajdź najlepszą dla siebie.
3. Ćwicz co najmniej 20 minut dziennie
Początkowe próby pisania bez patrzenia mogą wydawać się sporym wyzwaniem, dlatego nie stresuj się. Pamiętaj jednak, aby być wytrwałym – wtedy szybko zobaczysz efekty!
Szybkie pisanie na klawiaturze
Po opanowaniu pisania bezwzrokowego i umiejętności wykorzystywania wszystkich dziesięciu palców można przejść do etapu nauki pisania szybkiego. Początkowo trudno może być przestawienie się ze starych nawyków pisania, jednak trening czyni mistrza. 😉 Przyśpieszanie swojego tempa pisania należy rozpocząć dopiero, gdy wszystkie palce przyzwyczają się do układu klawiszy. W szybkim pisaniu główną rolę gra również systematyczność. Dopiero dzięki regularnym ćwiczeniom pisania pamięć mięśniowa poprawi się, a każdy palec będzie pamiętał, gdzie i co naciskać.
Dobrą wskazówką w nauce szybkiego pisania jest trzymanie dłoni i palców jak najbliżej pozycji podstawowej. Pozwoli to na ograniczenie ruchów, które są potrzebne do naciśnięcia danego klawisza. Zwiększy to szybkość pisania jak i odciąży dłonie.
Zostań mistrzem klawiatury
W Internecie jest wiele stron, na których możesz sprawdzić swoją szybkość pisania. Taki test znajdziesz na przykład na: https://www.ratatype.pl/typing-test/. Nauka pisania na klawiaturze bez patrzenia wymaga czasu i praktyki. Dzięki tej umiejętności możemy jednak zyskać znaczne korzyści w formie poprawy wydajności, zmniejszenia liczby błędów i lepszej ergonomii pracy. Dodatkowo, takie pisanie na klawiaturze wpłynie pozytywnie na męczliwość oczu i napięcie w nadgarstkach, plecach czy szyi, które mogą wykazywać różne dolegliwości przy długotrwałym pisaniu z patrzeniem na klawiaturę.
Jeśli pracujesz i chcesz to robić efektywniej przeczytaj mój wpis na blogu: Narzędzia usprawniające pracę w biurze.