Jak przygotować wypracowanie do druku? Podpowiadam! - Blog firmowy DrTusz

Jak przygotować wypracowanie do druku? Podpowiadam!

Jak przygotować wypracowanie do druku

Wakacje skończyły się nieubłaganie, a od pierwszego dzwonka minęło już trochę czasu. Powrót do szkół dla wielu uczniów nierozerwalnie kojarzy się z pracami domowymi. Te z kolei coraz częściej wymagają współpracy z komputerem i drukarką. O czym mowa? Oczywiście o szkolnych wypracowaniach. Chcesz dowiedzieć się, jak przygotować wypracowanie do druku? Podpowiadam!

Jak przygotować wypracowanie do druku? To proste

Chociaż to ich treść jest najważniejsza, warto zadbać o odpowiednią edycję tekstu, która także jest istotna.

Dzisiaj podpowiem, jak to zrobić, ale jako drukarkowy ekspert, dam także parę wskazówek dotyczących drukowania. Nie tylko szkolnych wypracowań!

Jak poprawnie sformatować tekst?

Niezależnie od tego, z jakiego programu do pisania korzystacie, każdy z nich dysponuje narzędziami, które pozwalają na dowolne formatowanie tekstu.

Do podstawowych opcji, które przydadzą się przy tworzeniu wypracowania należą:

  • wybór czcionki*
  • wielkość czcionki,
  • pogrubienie,
  • kursywa,
  • podkreślenie,
  • interlinia i wyrównywanie tekstu.

Jak widać możliwości jest wiele, jak jednak skorzystać z ich, by nie przedobrzyć?  Oto kilka sposobów na to, by tekst był czytelny i estetyczny.

Warto wiedzieć, że czcionki można podzielić na szeryfowe i bezszeryfowe. Najprościej mówiąc, pismo szeryfowe posiada delikatne zakończenia znaków (poprzeczne lub ukośne), które układają się w linie, ułatwiając czytanie.

Pismo bezszeryfowe natomiast takich zakończeń nie ma. Porównajmy:

Times New Roman: To jest pismo szeryfowe.

Arial: To jest pismo bezszeryfowe.

W wypracowaniu czy każdym innym dłuższym tekście lepiej stosować pismo szeryfowe, które jak wspominałem, jest czytelniejsze dla oka. Fontem szeryfowym jest także np.: MS Serif, Constantia czy Lucida Fax.

Wielkość czcionki – przyjęło się, że dla tekstu pisanego na formacie A4, stosuje się czcionkę nie mniejszą niż 12 pkt. Wyjątek stanowią nagłówki, które dla wyróżnienia, mogą być większe od reszty tekstu.

Interlinia – inaczej odstępy między wierszami, podobnie jak kształt oraz wielkość czcionki, decyduje o tym, na ile nasz tekst jest czytelny. Odradzam stosowanie odstępów mniejszych niż 1,15 pkt, optymalną przejrzystość zapewni ustawienie ich na 1,5 pkt.

Akapity – przejście do nowego akapitu załatwi wciśnięcie klawisza ‘enter’. Charakterystyczne wcięcie w tekście, które wyróżni nam akapit można łatwo stworzyć poprzez wciśnięcie klawisza ‘tab’ przed pierwszym wyrazem nowego akapitu.

Warto pamiętać, aby dla jak lepszej czytelności , kolejny akapit zaczynać na nowej stronie (jeśli na poprzedniej mieściłoby się jedynie pierwsze jego zdanie).

Samotne spójniki – tekst, w którym na końcu wiersza regularnie stoją samotne spójniki  (i, w, z, na, do itd.) wydaje się być pozbawiony ładu. Lepiej jest zadbać o to, by spójniki przenosić do kolejnego wiersza.

Aby to zrobić, przed danym spójnikiem należy wcisnąć taką kombinację na klawiaturze: Shift+Enter . 

Wyrównywanie tekstu – możliwości jest kilka: do lewej, prawej, wyśrodkowany i wyjustowany. Dla długich tekstów, takich jak szkolne wypracowanie stosuje się justowanie tekstu, gdyż daje ono wrażenie większego uporządkowania i estetyki. Pamiętajcie, by wyrównywanie zrobić na gotowym już tekście.

Jak przygotować wypracowanie do druku? Drukarka.

Chociaż nie ma znaczenia, na jakim urządzeniu wydrukujecie swoją pracę, jeśli jeszcze zastanawiacie się nad kupnem sprzętu dedykowanego uczniom, zachęcam do zapoznania się z wpisem Drukarka laserowa dla ucznia.

Samo drukowanie z pliku tekstowego jest bardzo proste. Niemniej na pewno warto przypomnieć o użytecznych ustawieniach drukowania, które sprawdzą się też w innych niż szkolne okolicznościach:

– dupleks – czyli  drukowanie dwustronne, które jest i ekonomiczne i ekologiczne. Jeśli drukujemy tekst w orientacji pionowej, przy ręcznym ustawieniu dupleksu należy zaznaczyć opcję: odbij według długiej krawędzi i postępować zgodnie z komunikatem drukarki. Większość nowych urządzeń dupleks ma jednak w pełni zautomatyzowany. 

– oszczędzaj tusz/ toner – zazwyczaj nie ma takiej potrzeby, by wypracowanie czy inny długi tekst wydrukowany był przy pełnych możliwościach tuszu czy tonera.

To rozwiązanie lepiej zarezerwować dla wydruku obrazów czy plików graficznych i przy codziennym użytkowaniu cieszyć się większą wydajnością wkładu do drukarki;

– zrezygnuj z koloru – kolorowe nagłówki z pewnością wyglądają ładnie i przyciągają uwagę, jednak w szkolnym wypracowaniu nie są niezbędne. Rozsądnym i ekonomicznym rozwiązaniem jest drukowanie monochromatyczne, czyli z użyciem wyłącznie czarnego tuszu lub tonera.

Jak przygotować wypracowanie do druku? Próbuj!

To wszystkie rady, jakie dla Was przygotowałem. Mam nadzieję, że przybywam w odpowiednim momencie i od dziś formatowanie szkolnego wypracowania będzie banalnie proste i zajmie tylko kilka chwil.

Tymczasem wszystkim uczniom i nauczycielom życzę udanego roku szkolnego!  

PS * przyjęło się, że czcionką nazywamy to, co fachowo nazywa się fontem. Warto jednak wiedzieć, że font to inaczej „krój” tekstu zapisany w formie pliku komputerowego pod nazwą np. Arial czy Calibri, natomiast sama czcionka w języku polskim oznacza mały metalowy bloczek z pojedynczym znakiem, którego używano niegdyś w drukarniach.   

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze