Jak naprawić drukarkę w domu? - Blog firmowy DrTusz

Jak naprawić drukarkę w domu?

Problemy z drukarką nie są niczym wyjątkowym. Jak każdy sprzęt elektroniczny, urządzenia drukujące również potrzebują czasem naszej pomocy. Nie martw się, naprawa drukarek to moja specjalność! Kiedy na serwisowy stół trafia kolejna drukarka staram się jak najszybciej usunąć awarię i odesłać sprzęt do właściciela. Niektóre usterki możesz jednak naprawić samodzielnie w domu. O tym jak to zrobić dowiesz się z poniższego artykułu. Zaczynajmy!

Rudy naprawia drukarkę w domu

Najczęstsze problemy z drukarkami i jak je naprawić

Skomplikowane awarie powinny być naprawiane przez specjalistów w profesjonalnych serwisach drukarek. Zdarza się jednak, że Twoje urządzenie napotkało na swojej drodze drobny problem, z którym z pewnością poradzisz sobie sam – oto one:

Drukarka nie pobiera papieru

Zasobnik papieru jest uzupełniony, Ty masz do wydrukowania ważny dokument na już, a drukarka ani drgnie? To częsty błąd urządzenia, za który może odpowiadać szereg różnych czynników, które najczęściej jesteś w stanie usunąć samodzielnie.

Jeśli problemem nie jest brak papieru, jedną z możliwych przyczyn jest zabrudzenie gum, które znajdują się na rolkach, co w konsekwencji powoduje utratę przyczepności i uniemożliwia pobieranie papieru z podajnika. Jeśli słyszysz prawidłową pracę rolek, problem z pewnością nie jest duży. Aby sprawdzić stan gum, trzeba je ostrożnie wyjąć z wnętrza drukarki. Następnie, przy użyciu ściereczki z mikrofibry lub wacika higienicznego oraz płynu odtłuszczającego lub płynu do mycia okien, delikatnie przetrzeć gumy i rolki.

Problemy z pobieraniem papieru mogą mieć też swoje źródło w innych niewielkich usterkach. Inne potencjalne przyczyny poznasz czytając artykuł: Dlaczego drukarka nie pobiera papieru?

Drukarka nie widzi nowego wkładu

Kupiłeś nowy tusz lub toner, a drukarka go nie wykrywa? A może zmieniłeś swoje wkłady na zamienniki z mojego internetowego sklepu DrTusza a drukarka nie drukuje? Mam na to sposób!

Komunikat o braku wkładu lub o problemie z jego zainstalowaniem może wynikać z zabrudzenia chipu. Niekiedy przy instalacji zdarza się, że nieuważnie usuniemy etykietę z wkładu, zostawiają przy tym odcisk palca lub inne drobiny kurzu. Rozwiązanie jest banalnie proste: delikatnie wyjmij swój tusz lub toner z drukarki i ostrożnie wyczyść zanieczyszczenia chipu wacikiem nasączonym substancją o właściwościach odtłuszczających.

Jeśli po kolejnej próbie drukowania problem wciąż występuje, możesz posłużyć się innymi proponowanymi przeze mnie rozwiązaniami. Znajdziesz je w tekście: Dlaczego drukarka nie widzi tuszu?

Słabej jakości wydruki

Za taki stan rzeczy może odpowiadać wiele różnych czynników: począwszy od taniego wkładu z niesprawdzonego źródła, aż po jego zaschnięcie w przypadku atramentu. Pokażę Ci jak temu zaradzić – w końcu nikt nie chce wyblakłych wydruków ze śladami przerywanych linii i plam.

W przypadku drukarek atramentowych sprawdzonym rozwiązaniem może okazać się udrożnienie zaschniętego wkładu. Najprościej będzie odmoczyć kartridż z tuszem w naczyniu z gorącą wodą i płynem do mycia okien. Po kilku godzinach, należy wyjąć go z wody, delikatnie osuszyć i przeprowadzić test drukowania. 
Jeśli problem nie ustał, trzeba szukać innych powodów. Opisałem je szerzej w moim innym wpisie: Wady wydruku – jakie są najczęstsze przyczyny?

Papier zacięty w drukarce

Zacięty papier to zmora użytkowników, jednak z powodzeniem tę niewielką przeciwność możesz usunąć sam w domowych warunkach. Jeśli kartka utknęła we wnętrzu urządzenia należy ostrożnie wyjąć ją kawałek po kawałku. Pamiętaj, aby uprzednio wyłączyć drukarkę od zasilania i zadbać o to, aby nawet najdrobniejsze resztki arkusza zostały usunięte z mechanizmu.

Aby uniknąć tego błędu w przyszłości konieczne jest zadbanie o używanie papieru dobrej jakości i o odpowiedniej gramaturze, przeznaczonej do naszego sprzętu drukującego. Ważne jest także prawidłowe umieszczanie go w podajniku. Nie zapominaj, by:

  • wkładać do podajnika określoną przez drukarkę ilość arkuszy (lepiej dwa razy dołożyć papier, niż zablokować urządzenie),
  • nie używać papieru z zabrudzeniami, zagięciami czy rozerwaniami,
  • dostosować gramaturę i wielkość kartek do możliwości drukarki.

Jeśli po zakończeniu czyszczenia, sprzęt nadal ma trudności z drukowaniem, a na ekranie wyświetla się komunikat o błędzie, jest spora szansa, że we wnętrzu wciąż znajduje się fragment arkusza. W tym wypadku pośpiech nie jest Twoim najlepszym doradcą – jeszcze raz, dokładnie sprawdź drukarkę.

Problem ze sterownikami i oprogramowaniem drukarki

Źle skonfigurowana drukarka lub nieprawidłowe sterowniki to błąd, który uniemożliwia poprawne drukowanie Twoich dokumentów lub zdjęć. W większości przypadków aktualizacja następuje automatycznie, bez bezpośredniej ingerencji użytkownika. 

Bywa jednak, że drukarka napotka problem np. z połączeniem z siecią i nie pobierze aktualizacji oprogramowania na czas. Wówczas należy wejść na stronę producenta, wyszukać pomoc techniczną, wybrać Twój model urządzenia i ręcznie pobrać sterowniki lub właściwy, najnowszy pakiet oprogramowania.

Kod błędu drukarki

W znaczącej większości drukarki same informują nas, że dzieje się coś co zakłóca ich pracę. Najczęściej robią to wysyłając sygnały migających lampek LED w konkretnych sekwencjach lub wyświetlając komunikaty systemowe z kodami błędu.

Oto lista tych, które możesz spotkać w codziennej pracy z urządzeniem drukującym:

  • błąd z początkiem kodu 10.xx.xx – oznacza problemy z tuszem lub tonerem,
  • błąd z początkiem kodu 11.xx.xx – brak papieru,
  • błąd z początkiem kodu 12.xx.xx – niedomknięte pokrywy drukarki,
  • błąd z początkiem kodu 13.xx.xx – zacięty papier,
  • błąd z początkiem kodu 14.xx.xx – brak wkładu laserowego lub atramentowego,
  • błąd z początkiem kodu 15.xx.xx – niski poziom wkładu.

Możliwe sposoby rozwiązania tych błędów przedstawiłem powyżej. Jeśli Twoja drukarka wyświetla inny komunikat, jego znaczenie sprawdzisz w instrukcji dołączonej do urządzenia lub na stronie producenta.

To już wszystko co dziś dla Ciebie przygotowałem. Mam nadzieję, że moje wskazówki ułatwią Ci codzienną pracę z Twoją drukarką i pomogą w samodzielnej naprawie prozaicznych usterek i błędów.

Na zakończenie chcę Cię zaprosić do śledzenia moich mediów społecznościowych – Facebook, Instagram, X oraz śledzenia mojego kanału Youtube, gdzie w syntetyczny sposób objaśniam działanie drukarek. A jeśli interesują Cię kody rabatowe – koniecznie zapisz się do mojego Newslettera, aby kupować wkłady i inne materiały eksploatacyjne jeszcze taniej!

5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze