Jak napisać CV? Mam na to swoje sposoby! - Blog firmowy DrTusz

Jak napisać CV? Mam na to swoje sposoby!

Jak napisać CV

Nikt w moim kolorowym zespole nie narzeka na nudę. Chociaż codziennie każdy sumiennie wypełnia swoje obowiązki i podchodzi do nich zupełnie serio, to robię wszystko, by praca w DrTuszu była przyjemnością. Moją receptą na pogodzenie profesjonalizmu z przyjacielskimi relacjami jest atmosfera panująca w firmie. Każdy z nas doskonale wie, że nie samą pracą człowiek żyje i to podkreślamy na każdym kroku w naszych mediach społecznościowych.

CV a rekrutacja w DrTusz

Mój zespół tylko w ciągu ostatniego roku powiększył się o 7 kolorowych osobowości, ale na tym nie koniec – rekrutacja do DrTusza trwa bez przerwy.

Poszukiwania nowego pracownika to ekscytujący i intensywny czas. Na ogłoszenie o wolnym stanowisku pracy dostaję mnóstwo zgłoszeń, spośród których wybieram te, które najbardziej przykuły moją uwagę.

Co o tym decyduje? Przede wszystkim dobrze napisane i sformatowane CV. Przecież wysłanie CV to pierwsza i najważniejsza szansa na spotkanie z przyszłym pracodawcą, na którym chcemy przecież zrobić jak najlepsze wrażenie.

Trzy kobiety siedzące za biurkiem. Jedna rozmawia przez telefon, druga czyta kalendarz, a trzecia pozuje z tonerem DrTusz.

Warto więc poświęcić naszemu zgłoszeniu dużo uwagi. O czym warto pamiętać? Oto kilka moich rad dotyczących tworzenia CV.

Jak napisać CV? Najważniejsze elementy

Struktura CV nie zmienia się zbytnio na przestrzeni lat. Zmienia się oczywiście oprawa wizualna dokumentu, jednak pewne elementy są stałe. Co powinno znaleźć się w CV?

Metryczka

Metryczka, czyli imię i nazwisko, data urodzenia, miasto zamieszkania i dane, które bez problemu pozwolą przyszłemu pracodawcy się z Tobą skontaktować, takie jak numer telefonu i e-mail.

Warto zadbać, by adres e-mail był neutralny – jeśli nie masz takiego, warto założyć go na potrzeby rekrutacji. Lepiej w oczach rekrutera wygląda doktortusz2009@email.pl  niż doktorekrudy357@kolorowyemail.pl.

Dodatkowo, w obecnych czasach popularnością cieszą się również namiary do konta na LinkedIn – jeśli więc jesteś aktywny na tym portalu, warto w tym miejscu to zasygnalizować

Zdjęcie

Jeśli decydujemy się na umieszczenie zdjęcia (do czego zachęcam), to warto zadbać o to, żeby było ono profesjonalne.

Chociaż to wydawać się może oczywiste, to w nadesłanych zgłoszeniach wciąż pojawiają się zdjęcia typu selfie czy z tzw. dziubkiem, które (podobnie jak infantylny e-mail) odbierają kandydatowi właściwej powagi.

Wykształcenie

Wykształcenie powinno być ułożone w taki sposób, by najświeższe etapy naszej edukacji znajdowały się na samej górze i nie sięgały dalej niż do szkoły średniej.

Istotne przy tym jest to, by skupić się na tych studiach/kursach czy szkoleniach, które mają związek ze stanowiskiem, na które aplikujemy

Doświadczenie

Podobnie jak w przypadku wykształcenia, trzymanie się zasady od najnowszego do najstarszego jest dobrą praktyką.

Tutaj także doświadczenie branżowe jest najważniejsze, aczkolwiek praca na innych stanowiskach jest także warta wpisania – o ile wniosła w nasze życie zawodowe istotne kompetencje

Zainteresowania i umiejętności

Pochwal się, czym zajmujesz się w wolnym czasie, jakie masz pasje i co potrafisz robić.

To pomoże rekruterom lepiej poznać Twoją osobowość, a ciekawe zainteresowania mogą być dobrym tematem do rozwinięcia podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Klauzula

Obecne prawo o ochronie danych osobowych nakazuje, by w CV znalazła się klauzula, która da prawo rekuterom na przetwarzanie Twoich danych osobowych na potrzeby prowadzonej rekrutacji.

Treść klauzuli jest dostępna w Internecie, ważne jest jednak zadbanie o to, żeby zawrzeć w niej nazwę firmy, do której rzeczywiście składamy CV. Kopiuj-wklej nigdy nie jest mile widziane. Klauzula, którą można zamieścić w CV wysyłanych do mnie brzmi: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez DrTusz Sp. z o.o. ul. Wyszyńskiego 2/75 15-888 Białystok w celu i zakresie niezbędnym w procesie rekrutacyjnym.”

Jak napisać CV – forma też jest ważna

Pamiętaj, że dopracowane technicznie CV świadczy o Twojej skrupulatności, a osobom rekrutującym zdecydowanie przyspiesza pracę.

CV powinno być przede wszystkim czytelne i przejrzyste, co jest możliwe dzięki odpowiedniemu sformatowaniu tekstu i jego ułożeniu. Można w tym celu skorzystać z generatorów dostępnych w sieci, jak i samemu przygotować szablon z wyodrębnionymi elementami, które wypełnimy treścią.

Zdecydowanie prościej odnaleźć interesujące rekrutera informacje, gdy te podzielone są na odpowiednio wyodrębnione sekcje, o których wspominałem wyżej.

Uwaga – kolorowe tło na pewno się wyróżni, ale jako drukarkowy ekspert odradzam stosowania tej sztuczki. Sam często drukuję nadesłane CV, zawsze w wersji monochromatycznej i wówczas kolorowe tło przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie.

Kiedy nasze CV jest gotowe i czeka już tylko na wysyłkę, pozostaje jeszcze jeden krok, często niestety pomijany. Po pierwsze – osoba, która stara się o pracę, powinna wysłać swoje CV zapisane w formacie .pdf, a nie .doc i mu pokrewnym.

Dzięki temu ma pewność, że dokument zachowa swój kształt (nad którym przecież trzeba było spędzić chwilę) i przy otwarciu przez rekrutera mówiąc kolokwialnie – nie rozjedzie się.

Poza tym pliki edytowalne są dla ich autora, chyba że chcemy, aby osoba trzecia miała możliwość wprowadzenia własnych zmian w naszym CV (co się w poważnych firmach oczywiście nie zdarza, ale zawsze warto dmuchać na zimne).

Druga rzecz, o której warto pamiętać, to podpisanie pliku z CV w sposób czytelny dla potencjalnego pracodawcy. „Moje CV”, „CV1” czy „CV wersja 56”, to nazwy, które można zostawić dla siebie, jeśli to ułatwi nam nawigacje w folderze, jednak rekrutujący szybciej wróci do naszego CV, gdy będzie podpisane po prostu naszym imieniem i nazwiskiem.

Prosta rzecz, a tak często niestety ignorowana. Nie popełniajcie tego błędu!

Zostaw wiadomość

Wysyłanie CV drogą mailową daje jeszcze jedną niepozorną szansę, by zrobić dobre pierwsze wrażenie. 

Chociaż CV jest formą konwencjonalną, to już w treści maila do rekrutera, mamy możliwość przedstawienia się, napisania kilku słów, które świadczyłyby o naszym zainteresowaniu potencjalną pracą i indywidualnym podejściu do tego konkretnego procesu rekrutacji.

Nie musi być to esej, wystarczy krótkie:

Szanowni Państwo,

nazywam się Doktor Tusz. Na portalu doktortusz.pl/praca znalazłem interesującą ofertę pracy na stanowisku specjalista od drukowania. Obserwuję Was od dawna i wiem, że chętnie włączacie się w różne lokalne akcje kulturalne i sportowe. Sam od wielu lat jestem wolontariuszem podczas białostockich festiwali, a w tym roku przebiegłem maraton. Dlatego też uważam, że świetnie odnajdę się w tak aktywnym zespole. W załączeniu wysyłam swoje CV, będę wdzięczny za możliwość spotkania i rozmowy na temat podjęcia u Państwa pracy.

Z wyrazami szacunku,

Doktor Tusz

Czasem zdarza się tak, że rekrutacja wymaga dołączenia listu motywacyjnego. Nie każdy jednak decyduje się na jego stworzenie i wysłanie razem z CV.

To duży błąd, ponieważ nie ma lepszej okazji do zrobienia dobrego wrażenia na przyszłym pracodawcy. Kilka słów o sobie i argumentacja, dlaczego to właśnie my powinniśmy być wybrani na dane stanowisko zdecydowanie sprzyja kandydatowi.

Jak napisać CV – o czym jeszcze warto pamiętać?

Poszukiwanie pracy jest często frustrującym i trudnym zajęciem, dlatego szukając drogi na skróty, tworzymy uniwersalne CV, które wysyłamy wszystkim potencjalnym pracodawcom, którzy umieścili ciekawe ogłoszenie.

Nie lubię otrzymywać takich zgłoszeń, ponieważ nie czuję, że osoba, która się do mnie zgłasza, rzeczywiście chce ze mną pracować i postarała się, by wysłać CV właśnie do mnie. Wiem, że nie jestem odosobniony w tej opinii.

Wierzę jednak, że moje rady jedynie odświeżą posiadaną już wiedzę i dla wielu z Was nie będą bardzo odkrywcze.

Jeśli czytają mnie osoby, które poszukują aktualnie pracy lub chcą ją zmienić, zachęcam do odwiedzenia mojej zakładki z ogłoszeniami na www.doktortusz.pl/praca.

A jeśli wysłanie CV masz już za sobą to sprawdź jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej.

Ula wskazuje wolne fotel dla Ciebie

Może czekamy właśnie na Ciebie? Dołącz do najlepszego teamu pod słońcem! 

5 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze