Drukujemy nowy dom! - Blog firmowy DrTusz

Drukujemy nowy dom!

Budynek gotowy do użytku w 24 godziny. W dodatku tani i wykonany z cyfrową precyzją. To nie futurystyczna wizja Hawkinga, ale dokonania drukarki 3D, która potrafi samodzielnie wydrukować dom. W dodatku nie w Japonii, ale w… Rosji.

 

 

Pierwszy budynek zbudowany, a raczej wydrukowany w technologii 3D już powstał. Nie byłoby to jednak możliwe bez użycia specjalnej drukarki. Dzieło inżynierów z firmy Apis Cor składa się z trzech elementów: silosu na specjalną mieszankę betonu, mobilnej jednostki sterującej oraz ramienia z głowicą. Za powstanie całego budynku i nadanie mu zawartego w projekcie kształtu odpowiada montowana na ruchomym wysięgniku głowica. Cały zestaw potrzebuje jedynie dwuosobowego zespołu, który będzie nadzorował drukowanie, a także zamocuje wzmocnienia oraz belki nad otworami na okna i drzwi.

 

Wydrukuj sobie dom

Wynalazek Apis Cor śmiało można określić mianem największej mobilnej drukarki 3D na świecie.
Wystarczy przetransportować zestaw na plac budowy, połączyć wszystkie podzespoły, wgrać poprzez USB projekt budowli i… drukujemy dom! Podstawa głowicy sama adaptuje się do podłoża, posiada też opcję stabilizacji – nie potrzebuje zatem „sztywnego” mocowania. Co istotne, instalacja zajmuje pół godziny. Drukarkowy odpowiednik Boba Budowniczego potrafi zadrukować obszar 132m² ! Do pracy oprócz 8KW mocy potrzebuje filamentu będącego specjalną mieszanką betonu. Innowacyjna technologia nie generuje odpadów budowlanych. Nie boi się również niskich temperatur.


Drukowane domy pod Moskwą

Pierwszy budynek już wydrukowano. Tej zimy inżynierowie z Apis Cor postanowili sprawdzić możliwości swojej drukarki w boju. Trzeba im przyznać, że nie poszli na łatwiznę i drukowali dom w temperaturze – 35 °C. Do realizacji swojego celu wybrali projekt o niezwykle ciekawej bryle. W ciągu jednej doby udało im się wydrukować i wykończyć „pod klucz” nieruchomość o powierzchni 38m²!
Oczywiście za malowanie, wstawianie okien i dekorację wnętrza odpowiedzialni byli już ludzie. Mimo to koszt inwestycji zamknął się w kwocie 10 134$, co daje 275$ za każdy m². Przy prostszych projektach ta suma może być jeszcze niższa. Budowlańcy szacują, że w przypadku najprostszych konstrukcji inwestor zamknie się w kwocie 900 zł za m².

 

Majster nie dowierza

Budynek wykonany przez drukarkę Apis Cor jest zgodny ze wszystkimi normami budowlanymi. Jego szacowana żywotność to 175 lat! Chociaż technologia drukowania domów dopiero raczkuje, chyba nikt nie ma złudzeń, że już niebawem „betonowy tusz” może zakończyć epokę cegieł i pustaków.
Jedna głowica budowlanej drukarki 3D potrafi wydrukować 100m² konstrukcji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby kilka takich urządzeń pracowało na jednym placu budowy jednocześnie – a co za tym idzie – nowa technologia może znacznie przyspieszyć zarówno budowę domków jednorodzinnych, jak i potężnych obiektów. DrTusz już się zastanawia, czy przypadkiem nie powinien rozpocząć prac nad własnym tuszem budowlanym. Wyobrażacie sobie te budowle w kolorach CMYK? 😉

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze