Jak drukować zdjęcia w domu? Posłuchaj rad DrTusza!

Nieważne czym fotografujesz, ale co fotografujesz. Wiosna stwarza wiele okazji do pstrykania fotek. Tym razem #Rudy dzieli się sposobem na drukowanie zdjęć bez wychodzenia z domu.

 

Zima, przynajmniej ta kalendarzowa, odpłynęła wraz z Marzanną. Już niebawem portale społecznościowe zaleją fotki ze spacerów, pikników, wycieczek oraz imprez plenerowych. Część z nich zapewne wyląduje w albumach lub eleganckich ramkach, zdobiących szafki. W końcu zbiorowe przeglądanie fizycznych fotek ma niepowtarzalny urok, którego nic nie zastąpi. Kto pamięta epokę analogowych aparatów, ten doskonale to zrozumie. DrTusz z nostalgią wspomina stare czasy. Na szczęście, dzięki powszechnie dostępnym drukarkom atramentowym możesz wywołać cyfrowe zdjęcia samodzielnie. Co więcej, nowoczesne drukarki fotograficzne, poza drukiem zdjęć, świetnie sprawdzają się również w wykonywaniu prostszych zadań.

 

Popularne drukarki fotograficzne

Każdy producent posiada w swojej ofercie kolorowe urządzenia wielofunkcyjne do użytku niekomercyjnego. Kompaktowe fotolaby najczęściej rozpoznasz po słowie „photo” w nazwie. Oczywiście powszechne są odstępstwa od tej reguły.
Dobry przykład stanowi Canon, który swoją linię nazwał „Pixma”. Epson nie kombinował w tej kwestii i zatytułował całą gamę produktów „Stylus Photo”. HP z kolei stworzyło model DeskJet 3785 z myślą o druku zdjęć z portali społecznościowych. Wszystkie drukarki fotograficzne wykorzystują tusz. Istnieją też laserówki dobrze radzące sobie z fotkami, jednak to już sprzęt z górnej półki cenowej.

Na rynku dostępne są również gadżety, oparte o technologię „Zero Ink”. #Rudy przyjrzał się bliżej jednemu z nich w tekście pt. „Prawie jak Polaroid”. Skupimy się jednak na drukowaniu fotek atramentówkami, gdyż to najtańszy i w sumie najprostszy z domowych sposobów.

 

Jaką drukarkę fotograficzną wybrać

Zakup drukarki fotograficznej powinien być przemyślany. Producenci prześcigają się w rozbudowie swoich urządzeń o technologiczne dodatki ułatwiające życie. Moduł Wi-Fi do łączności bezprzewodowej czy skaner na pewno sprawdzą się w codziennej eksploatacji. PictBridge, czyli możliwość druku odbitek prosto z aparatu, przyda się tym, którzy nie bawią się w cyfrowy retusz swoich prac. Niektórzy producenci oferują również drukarki z możliwością wykonywania nadruków na płytach CD (np. Canon Pixma iP7250). Możliwości jest mnóstwo, dlatego decyzję o wyborze musisz podjąć samodzielnie, analizując swoje potrzeby i porównując poszczególne modele.

Koniecznie zwróć uwagę na dostępność alternatywnych materiałów eksploatacyjnych. Druk zdjęć wymaga tuszu. Drukarka zużywa go więcej, niż w przypadku nanoszenia na papier standardowych treści. Ponadto, niektóre modele wykorzystują dodatkowe tusze, inne niż popularny CMYK. Zamienniki tuszu umożliwiają znaczne obniżenie kosztów kolorowych wydruków. Niekiedy nawet do 58%. Nie stracisz przy tym nic z jakości odbitek.

Jeśli masz już upatrzoną kolorową drukarkę atramentową, skorzystaj z naszej wyszukiwarki na drtusz.pl i zobacz, czy posiadamy w ofercie zamienniki do Twojego wymarzonego modelu.

Przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić na zamiennikach. Oto kilka przykładów.

Nazwa wkładuCena za oryginałCena za zamiennikTyle oszczędzasz
Tusze Brother LC-1240 CMYK264,99 zł35,99 zł229,00 zł
Tusze Epson T0895 156,99 zł35,99 zł121,00 zł
Tusze Canon PGI-550 CLI-551 CMYK234,9894,99 zł139,99 zł
Tusze Brother LC-223 CMYK244,99 zł139,99 zł105,00 zł

 

O czym pamiętać przy eksploatacji.

Drukarki fotograficzne świetnie nadają się również do druku innych treści. Bardzo często posiadają jednak zintegrowaną głowicę. W praktyce oznacza to, że głowica jest wbudowana w urządzenie. Atramentówki w odróżnieniu od laserówek nie mogą pozwolić sobie na dłuższą przerwę. Przynajmniej raz w tygodniu muszą trochę podrukować, aby dysze nie zostały zapchane przez zaschnięty tusz. Zaniedbanie może skutkować koniecznością wymiany głowicy atramentowej, a to wydatek niekiedy równy wartości nowej drukarki.

 

Jak przygotować zdjęcia do druku
Każdemu zdarza się pstryknąć fotkę odbiegającą od doskonałości. Retusz, nasycenie barw, kadrowanie to zaledwie kilka z setek opcji oferowanych przez programy do edycji zdjęć. Najpopularniejsze narzędzia to oczywiście te z rodziny Adobe. Jeśli poszukujesz ich darmowych odpowiedników, poszperaj trochę w sieci. Internet jest pełen bezpłatnych rozwiązań. Wiele z nich w zupełności wystarczy do domowej obróbki zdjęć. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z retuszem. Na szczęście żyjemy w czasach cyfrowej fotografii. Poza szeroką dostępnością technologia ta ma też dodatkową zaletę – pozwala na wielokrotną poprawę ewentualnych niedociągnięć.

Jeśli proces retuszu Ci nie wyjdzie, zawsze możesz wrócić do pierwotnej wersji pliku i zacząć od początku. Do obsługi każdego z popularnych programów graficznych znajdziesz również tutoriale. Na YouTubie jest ich pełno.

 

Pamiętaj o papierze

Po wykonaniu zdjęcia, odpowiedniej obróbce (o ile jest konieczna) pozostaje tylko nadanie mu fizycznej formy.
Standardowy papier A4 teoretycznie może zostać użyty do druku fotek, ale wówczas ich jakość oraz trwałość pozostawi wiele do życzenia. Najlepiej drukować cyfrowe odbitki na dedykowanym papierze, a ten dzielimy na dwa rodzaje – błyszczący oraz matowy. Błyszczący pozwala na uzyskanie wyrazistych zdjęć. Każdy kij ma jednak dwa końce. Zdjęcia na błyszczącym papierze są podatne na odciski placów.

Jeśli chcesz je przeglądać bez albumu, lepiej wybierz matowy papier. Chociaż daje on słabszy efekt wizualny, jest trwalszy.

#Rudy zaleca druk zdjęć na papierze o gramaturze od 170 g/m² do 370 g/m². Dla zwiększenia profesjonalizmu swoich prac zaopatrz się w rękawiczki niepylące. Dzięki nim unikniesz nieestetycznych zabrudzeń.

To już ostatni etap. Teraz musisz tylko skalibrować drukarkę, włożyć papier do podajnika (właściwą stroną) i kliknąć „Drukuj”. Gotowym fotkom daj 10 minut wytchnienia. Wszystko po to, aby tusz zdążył odparować. Teraz możesz spokojnie umieścić zdjęcia w albumie. Własnoręcznie uwiecznione i wywołane obrazy cieszą jeszcze bardziej. 🙂

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze