AirPrint – drukarki Apple nie ma, ale iPhone drukuje

Steve Jobs był genialnym menadżerem produktu. W dużej mierze dzięki niemu iPhone’y, iPady czy MacBooki stały się swego rodzaju ikonami popkultury. Każde z tych urządzeń jest też uznawane za świetne narzędzie pracy. Chociaż drukarki Apple wycofał z oferty 20 lat temu, z myślą o fanach produktów desygnowanych symbolem nadgryzionego jabłka, #Rudy opisuje działanie technologi AirPrint. Zobacz jak łatwe jest drukowanie z iPhone’a czy iPada.

Wielokrotnie na łamach blogu DrTusza wspólnie z Rudym poruszaliśmy kwestię działania Google Cloud Print. Technologia ta jest popularna głównie pośród użytkowników Androida.

Ci, którzy na co dzień wykorzystują sprzęt z oprogramowaniem iOS, chcąc korzystać z GCP, powinni zainstalować aplikację PrintCentral Pro.

Jobs podjął decyzję o wyjściu z produkcji drukarek Apple (drukujących w oparciu o tusze HP) dawno, dawno temu. Po latach nie sposób odnieść wrażenia, że dobrze przemyślał ten krok.

drukarka AppleApple porzuciło produkcję i sprzedaż drukarek w 1997 roku, po powrocie Steve’a Jobsa do firmy.

Gigant z Cupertino nie byłby jednak sobą, gdyby nie podszedł do tematu druku na swój własny sposób. Porzucenie dystrybucji fizycznych urządzeń nie oznaczało ignorowania potrzeb użytkowników drukarek. Co prawda nie mogli już oni poszczycić się kompletem urządzeń Apple, ale w zamian za to z czasem otrzymali wygodne narzędzie do druku mobilnego.

Co to AirPrint?

AirPrint to funkcja, dzięki której Twój iPad, iPhone i iMac nawiąże połączenie z drukarką Wi-Fi lub drukarką LAN bez konieczności instalacji dodatkowych sterowników.

Steve Jobs powiedział w 2009 roku, że wystarczy posiadać drukarkę wpiętą do sieci, a w urządzeniu mobilnym włączyć Wi-Fi. To wszystko, co powinni zrobić właściciele sprzętu działającego na iOS, aby drukować.

Poniżej zamieszczamy instrukcję, dzięki której Twój sprzęt Apple wydrukuje wszystko, co tylko sobie zażyczysz.

 1. Uruchom aplikację, z której chcesz drukować.
 2. Opcję drukowania znajdziesz klikając w ikonę „Udostępnij” lub w charakterystyczną ikonkę z 3 kropkami, znajdującą się w prawym głównym rogu ekranu. Jeśli nie możesz odszukać opcji drukowania, poszukaj informacji na temat tej funkcji w pomocy aplikacji lub w podręczniku użytkownika.
 3. Pamiętaj, że nie każda aplikacja obsługuje funkcję AirPrint.
 4. Stuknij ikonę z drukarką lub opcję „Drukuj”.
 5. Wybierz opcję „Wybierz drukarkę” i kliknij w urządzenie współpracujące z funkcją AirPrint.
 6. Wybierz liczbę kopii lub inne parametry wydruku. Możesz np. wskazać numery stron dokumentu, które chcesz wydrukować.
 7. Kliknij „Drukuj” w prawym górnym rogu.

W trakcie drukowania możesz wyświetlać zadania drukowania. Możesz również anulować zadania za pomocą paska zmiany programów.

Najpopularniejsze aplikacje do drukowania

Zestawienie aplikacji do drukowania z telefonu, przygotowanych również z myślą o użytkownikach elektroniki z Cupertino, znajdziesz na naszym blogu. Poświęciliśmy osobny wpis dedykowanym apkom. Przeczytaj „Jak drukować z telefonu? – sprawdź listę aplikacji”. Znajdziesz tam opis większości wypuszczonych przez producentów narzędzi. 🙂

drukarka z AirPrintDrukuj z AirPrint. Rudy już to robi.

Nie możesz drukować z iPhone’a?

Urządzenia elektroniczne mają niekiedy swoje humory. Nawet niezawodna technologia Apple w starciu z drukarkami może stawiać opory. Co zatem zrobić, jeśli Twój iPad, iPhone lub iMac nie chce drukować? #Rudy radzi zachować spokój 😉

Oto lista rozwiązań najczęściej spotykanych problemów:

 • Jeśli posiadasz iPhone, iPada lub iPoda touch, sprawdź czy na pewno masz zainstalowaną najnowszą wersję systemu iOS. Upewnij się również czy aplikacja, z której drukujesz, jest aktualna.
 • Zaktualizuj sterownik drukarki, o ile to możliwe.
 • Podłącz drukarkę AirPrint do sieci za pomocą Wi-Fi lub poprzez połączenie Ethernet. Funkcja AirPrint nie działa na drukarkach AirPrint podłączonych do USB w stacji bazowej AirPort lub urządzeniu AirPort Time Capsule firmy Apple ani do komputera za pomocą Bluetooth.
 • Po uruchomieniu drukarki poczekaj kilka chwil zanim zaczniesz drukować. Niektóre modele po odpaleniu potrzebują minuty lub dwóch na dołączenie do sieci.

Pamiętaj, że nie każdy sprzęt współpracuje z usługą AirPrint. Listę kompatybilnych z nią drukarek Apple zamieściło >TUTAJ<.

Do większości z wymienionych modeli tonery zamienniki oraz tusze zamienniki znajdziesz na DrTusz.pl 😉

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze