Drukarka żelowa – z czym się to drukuje? - Blog firmowy DrTusz

Drukarka żelowa – z czym się to drukuje?

drukarka żelowaRazem z Rudym nieustannie poszukujemy ciekawych modeli drukarek. Niektóre z nich to relikty przeszłości; inne są dopiero w fazie koncepcyjnej. Opisywaliśmy też drukarki, o których słuch zaginął. Tym razem opowiemy, jak działa drukarka żelowa. Urządzenia te chociaż mało popularne, wciąż są dostępne i sprawdzają się w określonych warunkach.

Większość użytkowników komputerów zapewne nie słyszała nawet o drukarkach żelowych. Doskonale ich rozumiemy. Sam Doktorek usłyszał o nich kilkanaście lat temu. Miały stać się hitem, który zniesie hegemonię laserówek i atramentówek. Na hucznych zapowiedziach się jednak skończyło. Nie oznacza to, że drukarki żelowe zupełnie znikły z rynku. Wciąż są na nim dostępne. Trzeba jednak przyznać, że na urządzenia tego rodzaju decyduje się raczej wąska grupa użytkowników.

Drukarki Ricoh – rok 2005

Rok 2005 obfitował w ciekawe wydarzenia. Airbus pokazał wówczas swój kluczowy odrzutowiec oznaczony symbolem A380, książę Karol poślubił Camillę Parker, a Apple ogłosiło, że jego komputery będą produkowane na podstawie technologii przedsiębiorstwa Intel.

Japoński koncern Ricoh, cieszący się tytułem największego producenta wielofunkcyjnych urządzeń biurowych na świecie, wprowadził na rynek drukarki żelowe. Cała seria otrzymała nazwę „GelSprinter” lub „GelSprinter Aficio”.

Dotychczas żaden inny producent nie zdecydował się na wprowadzenie do swojego asortymentu urządzeń opartych na tego rodzaju technologii.

Jak działa drukarka żelowa

Zasada działania drukarek żelowych nie różny się od sposobu działania atramentówek. Sekret „żelówek” tkwi w kartridżach, które zamiast tradycyjnego tuszu wykorzystują żel pigmentowy. Barwnik na bazie żelu zapewnia kolorowe wydruki bardziej odporne na wilgoć, niż materiały wydrukowane przy użyciu tradycyjnego tuszu. Żel osadza się pomiędzy włóknami papieru.
Nie wnika on zbyt głęboko i nie rozlewa się – a co za tym idzie – nośnik jest suchy praktycznie w momencie wylądowania na tacy odbiorczej.

Wydajność „tuszu żelowego”, a także koszt pojedynczego wydruku w formacie A4 nie odbiega zbyt mocno od wartości znanym użytkownikom drukarek atramentowych. Ponadto drukarki Ricoh Aficio pracują szybciej. Do zalet drukarek żelowych należy zaliczyć również mały apetyt na energię i niską emisję CO2.

Gdzie stosować drukarki żelowe

Drukarki Ricoh Afico pomimo swoich zalet nie zyskały zbyt wielkiej sławy. Inni producenci również nie zdecydowali się na produkcję własnych serii drukarek żelowych – a co za tym idzie – urządzenia te są niszowe. Problem stanowi dość wysoka cena zakupu. Na rynku nie ma też zbyt wielu sklepów oferujących tego rodzaju sprzęt. Kolejna kwestia to zamienniki, a raczej ich trudna dostępność. DrTusz posiada w swojej ofercie zarówno zamienniki żelów Ricoh GC 41 CMYK, jak też oryginalne wkłady żelowe. Są to kartridże dość często spotykane w drukarkach żelowych Ricoh.

Z racji małej popularności drukarek żelowych, są to urządzenia przeznaczone do pracy w firmach, które potrzebują wydajnych i dobrze wyposażonych urządzeń, dostarczających materiały o najwyższej jakości oraz odporności na wilgoć.

2.3 3 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze