Drukarki atramentowe z systemem CISS – czym są i jak działają?
Zastanawiasz się, jak drukarki atramentowe z systemem CISS mogą zmienić sposób, w jaki drukujesz w domu czy biurze? CISS, czyli ciągły system zasilania w atrament pozwala na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości wydruku. W tym artykule omówimy, jak działa ten system, jakie przynosi korzyści, a także jakie są jego potencjalne wady. Jeśli szukasz sposobu na tańsze drukowanie lub wydajnego sprzętu atramentowego to koniecznie czytaj dalej.
System CISS w drukarkach – co to jest, jak działa?
CISS, czyli skrót od Continuous Ink Supply System to właściwie system dostarczania atramentu do drukarki, który eliminuje potrzebę częstego wymieniania kartridży. W skrócie, ten system zasilania atramentem zapewnia stałe dostarczanie atramentu do drukarki. Pozwala to na jej dłuższą i bardziej efektywną pracę bez przeryw.
Początki systemu CISS w drukarkach
Początkowo tego typu drukarki wyposażone w system CISS nie istniały. Tak naprawdę raczkujący system można było zainstalować na własną rękę do wybranych modeli drukarek atramentowych. Co więcej, montaż systemu CISS nie był specjalnie skomplikowany. Wielu producentom, jak można się spodziewać, nie podobało się takie działanie. Potencjalnie mogło przecież zmniejszyć ich sprzedaż oryginalnych zbiorników z tuszem, tym samym zagrażając ich modelom biznesowym.
A model producentów urządzeń drukujących często jest porównywany z biznesem maszynek do golenia. Główny produkt sprzedawany jest w niskich cenach (maszynka czy drukarka), aby zwiększyć sprzedaż towarów uzupełniających (ostrza lub tusze).
Niektórzy producenci jednak postanowili wyjść na przeciw oczekiwaniom i potrzebom swoich klientów (oraz prawdopodobnie oczekiwaniom i potrzebom swojego biznesu). Dopiero w 2010 roku w Indonezji powstało urządzenie wyposażone w zintegrowany pojemnik.
Drukarki z dolewanym tuszem jako pierwszy podchwycił znany producent, Epson, który kolejny raz okazuje się pionierem w technologicznych kwestiach drukarek.
Zaadaptowanie tego systemu do swojego biznesowego modelu okazało się fantastycznym rozwiązaniem, więc krok za nim poszedł HP oraz Canon.
Powyżej na zdjęciu możecie zauważyć jak zbiornik był podłączony do urządzenia kiedyś. Poniższe zdjęcie pokazuje, jak Epson wkomponował go w swoje urządzenia. Można nawet stwierdzić, że drukarki z systemem CISS wyglądają nawet trochę designersko, szczególnie w kolorze białym.
Jak działa system stałego zasilania atramentem?
Jeśli chcesz zobaczyć jak działa system CISS w praktyce, to zapraszam Cię na filmik:
Zalety stałego zasilania tuszem
Wprowadzone rozwiązanie z pewnością niesie za sobą wiele ciekawych zalet, a przede wszystkim oszczędności. Poniżej przeczytasz najważniejsze z nich:
- Oszczędność pieniędzy – jedną z głównych zalet tego typu drukarek atramentowych jest znaczna oszczędność kosztów drukowania w dłuższej perspektywie czasu. Użytkownicy nie muszą co chwilę kupować nowych tuszów, które często okazują się zbyt ciężkie dla portfela. Zamiast tego, kupić mogą butelki z dedykowanym przez producenta tuszem, których komplet kosztuje nierzadko tyle, co jeden kolor kartridża. Piękne jest również to, że nawet te oryginalne butelki z tuszem mają jeszcze tańsze zamienniki!
- Dłuższa żywotność urządzenia – dzięki stałemu dopływowi tuszu, głowica jest mniej narażona na wysychanie i zatykanie. Wszystko oczywiście z zachowaniem standardowych dobrych praktyk podczas eksploatacji urządzenia. Nigdy nie zostawiamy go samego na parę miesięcy – może się śmiertelnie obrazić!
- Ciągłość drukowania – praca bez przerw i martwienia się o to, że zaraz wyczerpie się tusz. Szczególnie w trakcie ważnego zadania to drugie imię systemów CISS. Oczywiście, nie owijając w bawełnę, wciąż ten atrament nie jest nieskończony. Trzeba go uzupełniać – jednak ZDECYDOWANIE rzadziej.
- Wyższa wydajność – system ten pozwala na drukowanie większych objętości materiałów bez wymiany pojemników z tuszem. To okazuje się szczególnie korzystne w biurach i firmach, gdzie wydajność jest kluczowa. Same zbiorniki mają wydajność na poziomie od 15 do 35 tysięcy stron (licząc w komplecie wszystkich kolorów).
- Mniejsza ilość odpadów – powinno spodobać Ci się to, że odpadów prawie nie ma. Raz na dłuższy czas po uzupełnieniu tuszu pozostaną Ci puste butelki. W przypadku innych rozwiązań zbierasz puste pojemniki i nie wiesz, co z nimi zrobić, zgadłem?
Musisz pamiętać, że te wymienione powyżej pozostaną zaletami tylko w przypadku poprawnego dopasowania urządzenia do Twoich potrzeb jak i poprawnego eksploatowania go. Jeśli drukujesz raz na dwa miesiące – drukarki CISS przyniosą więcej problemów niż korzyści. Tymczasem skupię się na wadach.
Wady drukarek z systemem CISS
- Wyższa cena początkowa – drukarka CISS może być droższa niż urządzenie zasilane tradycyjnymi wkładami. Wiąże się to z wcześniej wspomnianym modelem biznesowym. Niestety, tanie drukarki często współpracują z droższymi wkładami. Z drugiej strony, rozwiązania pozwalające na tanie drukowanie jest droższe w produkcji, a co za tym idzie – jest sprzedawane drożej. No i oczywiście producent musi na czymś zarobić.
- Zwiększona złożoność – ten system jest bardziej złożony niż tradycyjne urządzenia drukujące. Zawiera pojemniki na tusz, rurki łączące pojemniki z głowicą oraz oprogramowanie do zarządzania tym systemem. Ten większy poziom skomplikowania może utrudnić konserwację i zwiększyć ryzyko niepowodzeń w naprawie.
- Trudniejszy transport – swoim klientom i tak zawsze mówimy, że każdą drukarkę należy przewozić w pozycji takiej, jak stoi na biurku czy półce. Jednak jest to szczególnie ważne w przypadku CISSówek, których pojemniki z tuszem mogą się uszkodzić podczas transportu. Doprowadzić to może do rozlania tuszu! W większości przypadków jest ciężko doprać, a wolę nie myśleć co się stanie z samochodową tapicerką po przyjęciu 100ml magenty!
Znamy już atuty systemów CISS oraz jego wady. Jak widać konserwacja nie jest najmocniejszą stroną tej technologii, jednak ekologia zdecydowanie do mnie przemawia. Przejdźmy dalej – jak obiecałem, wspomnę o tym mitycznym dopasowaniu urządzeń do potrzeb użytkownika.
Komu dedykowany jest system CISS? – za i przeciw
Jak każda drukarka atramentowa, również ta z rozwiązaniem stałego zasilania tuszem powinna być kupowana z głową. Jeśli więc męczy Cię ciągłe wymienianie zbiorników z tuszem i potrzebujesz elastyczności urządzenia, to może być ono dla Ciebie.
Drukujesz często, a już z pewnością dużo? CISS jest dla Ciebie. Musisz wiedzieć jednak, że jeśli drukujesz co prawda dużo, ale raz na dłuższy czas większe ilości – rozważ laserowe drukarki zamiast tej opcji, Twoja kieszeń podziękuje. Komu więc polecane są drukarki CISS?
- domownikom, którzy drukują dużo zdjęć i dokumentów,
- uczniom i studentom, którzy drukują notatki, prace domowe i prezentacje,
- pracownikom biurowym, którzy drukują dokumenty, prezentacje i inne materiały biznesowe.
oraz oczywiście rzutem na taśmę – architektom, artystom, fotografom, drukarzom oraz małym przedsiębiorstwom.
Jak widać, są to urządzenia bardzo wszechstronne i przyjazne dużej grupie użytkowników. Kto jednak drukarki atramentowe CISS powinien odsunąć w zapomnienie, ponieważ spowodują więcej szkody i nerwów, niż pożytku?
- osoby, które drukują sporadycznie,
- osoby, które drukują tylko tekst,
- osoby, które drukują tylko czarno-białe dokumenty,
- osoby, które potrzebują drukarki łatwej do przenoszenia.
Jaką drukarkę z systemem CISS kupić?
Niestety jak zwykle nie mam najprostszej odpowiedzi, z drugiej strony wolę dać więcej opcji do wyboru. Jeśli więc zaliczasz się do tych osób, dla których system zasilania atramentem jest polecany – mam dla Ciebie 4 urządzenia do wyboru.
Kliknięcie w zdjęcie drukarki przeniesie Cię do naszego sklepu drtusz.pl, w którym znajdziesz opis urządzenia oraz wykaz kompatybilnych wkładów.
Epson EcoTank L3256
To doskonała drukarka dla osób, które drukują dużo. Jest to drukarka atramentowa typu All-in-One, która umożliwia wszystko – drukowanie, skanowanie, kopiowanie. Posiada system z pojemnikami o pojemności 65 ml, co zapewnia wydajność drukowania do 7500 stron w kolorze i 4500 stron w czerni. Jest łatwa w instalacji i obsłudze, a jej cena jest konkurencyjna.
Więcej o tym urządzeniu opowiadał Przemek na naszym kanale YouTube. [Dalsza część artykułu pod filmem]
HP Smart Tank 585
Urządzenie wielofunkcyjne, które oferuje tanie drukowanie, ale również oczywiście skanowanie i kopiowanie. Komplet tuszów w buteleczkach zapewniający nawet do 30000 stron wydruków sprawia, że jest to niezwykle wydajna drukarka.
Aspekt ekonomiczny nie jest jedyną zaletą, ponieważ drukarka oferuje wysoką jakość wydruków, a także drukowanie z urządzeń mobilnych. Oczywiście system CISS sprawia, że ciągłość pracy zostanie zachowana przez dłuższy czas.
Brother DCP-T420W
To atramentówka wielofunkcyjna, idealna dla osób, które potrzebują urządzenia do drukowania dokumentów kolorowych czy zdjęć do domowego albumu. Butelki z tuszem o wydajności pozwalającej na druk 5000 stron w każdym z kolorów, oraz czarny tusz atramentowy o wydajności do 6500 stron. Brother ten również posiada te funkcje: drukowanie, skanowanie, kopiowanie.
Jego dodatkowym atutem jest natomiast bezproblemowa konserwacja – podczas, gdy urządzenie zostaje podłączone do prądu, samo inicjuje czyszczenie głowicy, co pozwala na wydłużenie przestojów między drukowaniem i zapobiega zasychaniu atramentu.
Więcej na temat tej drukarki przeczytasz >TUTAJ<. Jest to sprzęt polecany zarówno do domu, jak i do małej firmy.
Systemy atramentowe CISS
Mam nadzieję, że zadając sobie pytanie, czy warto zainwestować w urządzenie z takim rozwiązaniem, jak system stałego zasilania – Twoja odpowiedź jest prosta.
Czyli – to zależy.
Ten system niesie za sobą dużo korzyści, takich jak znaczne oszczędności kosztów eksploatacji, ciągła dostępność atramentu, dłuższa żywotność oraz mniejsza ilość odpadów. Jak zwykle jednak istnieją pewne wady, w tym wyższy koszt początkowy, potencjalne trudności związane z instalacją i konserwacją, a także ograniczona dostępność na rynku dla niektórych modeli.
Ostateczna decyzja o inwestycji zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeśli drukujesz dużo materiałów i zależy Ci na oszczędnościach oraz wydajności, to może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla Ciebie. Jednak przed zakupem warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, dostępność modeli, koszty początkowe i korzyści długoterminowe.
Daj znać, czy taka drukarka jest dla Ciebie!