PCL i PostScript. Co to jest? - Blog firmowy DrTusz

PCL i PostScript. Co to jest?

Rudy w Matrixie

Drukarki to niezwykle zaawansowane urządzenia. Nie tylko pod względem technicznym. Za precyzyjnym mechanizmem, który odpowiada za proces drukowania stoi oprogramowanie.
Jego początki sięgają lat 70. XX wieku. Dziś pochyle się nad językami programowania PCL i PostScript.

PCL i PostScript. Rys historii

Wielokrotnie opisywałem na moim blogu, jak działa drukarka laserowa. Zawsze skupiam się jednak na zjawiskach fizycznych i procesach chemicznych towarzyszących temu zjawisku.

W końcu jestem naukowcem. Czasem też inżynierem, ale zdecydowanie nie programistą. Przynajmniej do dziś. Zasady działania drukarki laserowej znajdziesz mi.in. >TUTAJ<.

grafika maskotka DrTusza patrzy na schemat budowy drukarki

Do przeniesienia wirtualnego tekstu lub obrazu na papier w pierwszej kolejności służył – PDL (ang. page description language).

PDL to grupa języków programowania, której zadaniem jest pozycjonowanie poszczególnych elementów na stronie przeznaczonej do wydruku.

Ich historia sięga zamierzchłych czasów, kiedy na rynku pojawiły się pierwsze drukarki zdolne do drukowania grafik. Konkretnie do lat 70. XX wieku, kiedy Xerox wypuścił na rynek drukarkę laserową.

Dwa obecnie najpopularniejsze języki to PCL oraz PostScript.

PCL – co to jest?

PCL (ang. Printer Command Language) to dzieło programistów z Hewlett-Packard. Język obsługi drukarek laserowych i drukarek atramentowych HP został opracowany w latach 70. XX wieku. Po raz pierwszy został wykorzystany w drukarce HP ThinkJet 2225.

Wówczas obejmował jedynie podstawowe komendy do drukowania tekstu. Od tamtego czasu PCL był jednak sukcesywnie rozwijany. W 1986 roku PCL4 został nieoficjalnie uznany za standard przemysłowy w zakresie druku.

drukarka HP na tle chińskich znaczków

PCL jest najczęściej stosowany w powszechnie znanych nam drukarkach i urządzeniach wielofunkcyjnych. Mówiąc krótko – z jego zasobów korzysta większość modeli do zastosowania domowego czy biurowego.

PostScript – dziecko Adobe

PostScript jest uniwersalnym językiem opisu strony, który zaprojektowali spece z Adobe Systems. Obecnie PostScript stanowi standard w zastosowaniach poligraficznych, czyli wszędzie tam, gdzie
potrzebne są wydruki grafiki o wysokiej jakości i świetnej kolorystyce.

Różni się od pozostałych języków programowania m.in. tym, że został zaprojektowany z myślą o znakach tekstowych, obrazach graficznych na drukowanych stronach.

Do jego zalet należy spójny model, w którym znaki tekstowe są traktowane jako specjalny rodzaj grafiki.

Litera jest elementem grafiki – a co za tym idzie – może być skalowana czy wypełniana kolorem lub dowolnym wzorem.

Spójna interpretacja tekstu i grafiki zdecydowała o elastyczności PostScriptu, a ta przełożyła się na jego ogromną popularnością.

Po raz pierwszy we wbudowany interpreter PostScriptu wyposażono drukarkę laserową Apple LaserWriter firmy Apple. Było to w 1985 roku.

PCL i PostScript dla Klienta

Z punktu widzenia zwykłego użytkownika drukarki, to jaki język wykorzystuje jego drukarka jest mało istotne. Nawet w przypadku drukarek do małych firm i przedsiębiorstw nie ma to większego znaczenia.

W przypadku większości drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych standardem będzie PCL.

Jak sprawdzić, czy Twój model drukarki wykorzystuje PCL czy PostScript? Najlepiej sprawdzić u źródła 🙂

Informacje na temat języka drukowania zazwyczaj są dostępne w specyfikacji technicznej na stronie producenta.

5 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze