Jak powstał druk 3D? - trochę historii - Blog firmowy DrTusz

Jak powstał druk 3D? – trochę historii

Druk 3D znamy nie od dziś. Wykorzystywany jest na szeroką skalę w różnych gałęziach przemysłu, medycynie czy budownictwie. Każda historia ma jednak swój początek. Jak powstała ta fascynująca technologia i kto wpadł na tak przełomowy pomysł? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w dzisiejszym artykule. Zapraszam!

Rudy i historia druku 3D

Historia druku 3D – od czego się to zaczęło?

Pierwsze wzmianki o druku trójwymiarowym pojawiły się już 53 lata temu. W 1971 roku Francuz Pierre A. L. Ciraud opublikował pracę dotyczącą produkcji wyrobów o dowolnym kształcie poprzez łączenie sproszkowanego materiału przy pomocy źródła energii. Była to jednak tylko teoria.

Miano ojca druku 3D powszechnie przypisywane jest Charlesowi Hullowi, który 8 sierpnia 1984 roku złożył wniosek patentowy na pierwszą drukarkę 3D. Zainteresowanie nowym wynalazkiem było tak ogromne, że chwilę później Hull założył firmę produkującą tego typu sprzęt – 3D Systems. Jak Amerykanin wpadł na ten pomysł? Wszystko zaczęło się od … stołów.

Charles Hull w pracy zajmował się zabezpieczaniem stołów przed uszkodzeniami żywicą, a następnie utwardzaniem ich światłem UV. Brzmi znajomo prawda? Wynalazca eksperymentując z pokryciem stołów, wpadł na pomysł stworzenia trójwymiarowych obiektów, układając na sobie warstwy utwardzonej żywicy. W 1986 roku, Hull otrzymał patent na swój pomysł i od tamtej pory, rok ten jest nazywany początkiem druku 3D.

Chcesz dowiedzieć skąd właściwie wziął się druk? Zobacz: Wynalezienie druku – historia druku w pigułce!

Pierwsza drukarka 3D – SLA 1

Pionierskie urządzenie do druku przestrzennego wykorzystywało technologię opierającą się na utwardzaniu żywicy światłem lasera, którą nazwano SLA (od stereolitografii). Opatentowanie nowej, jak na tamte czasy, metody tworzenia trójwymiarowych obiektów pozwoliło skrócić proces tworzenia z paru tygodni do zaledwie kilku, kilkunastu godzin. Był to przełom na skalę światową!

Nowa technologia wymagała opatentowania specjalnego formatu plików, który używany jest do dziś – STL. Modele w tym formacie składają się z trójkątów, tworząc trójwymiarowe, dowolne bryły. Obecnie pliki STL stosuje się w celu opracowania g code, który pozwala drukarkom 3D na swobodne odczytywanie pliku cyfrowego.

Jak druk 3D rozwijał się na przestrzeni lat?

Wynalezienie drukarki przez Hulla było w historii druku 3D jedynie początkiem. Pod koniec lat 80. firma Stratasys wprowadziła na rynek rewolucyjną technologię FDM. Materiałem używanym do tworzenia konstrukcji przestrzennych była termoplastyczna żyłka, która pod wpływem ciepła topiła się, a następnie była rozprowadzana warstwa po warstwie tworząc wydruk 3D.

Lata 80. i 90. były także okresem dynamicznego rozwoju oprogramowania CAD do projektowania modeli 3D. Jako głównego twórcę specjalistycznego programu CAD do drukowania 3D podaje się firmę Sanders Prototype (obecnie Solidscape). To właśnie ich narzędzia przyczyniły się do rozwoju i unowocześniania korzystania z technologii druku addytywnego.

W tym miejscu nie sposób pominąć projektu RepRap, który powstał na uniwersytecie w Wielkiej Brytanii. Początkowo urządzenie te, wyposażone w technologię FDM, miało być samopowielającym się wynalazkiem. Pomysł jednak spalił na panewce, ponieważ samodzielne tworzenie części elektronicznych okazało się zbyt skomplikowane.

Projekt ten zapoczątkował jednak kolejny etap w druku 3D, a mianowicie powstawanie pierwszych amatorskich drukarek w technologii trójwymiarowej. Idea miała na celu dostarczanie użytkownikom niektórych części, które pozwalały na złożenie takiego urządzenia we własnym domu.

Druk 3D w obecnej formie

XXI wiek to okres, w którym zastosowaniom druku 3D nie ma końca. W 2008 roku na rynku pojawiły się pierwsze protezy 3D, które niejako zapoczątkowały wzrost zainteresowania tą technologią. Aż do chwili obecnej powstają coraz to nowe odkrycia medyczne, w których druk addytywny odgrywa naprawdę znaczącą rolę. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Druk 3D w medycynie – poznaj innowacyjne zastosowania!

Coraz popularniejsze stają się również domy wybudowane w technologii 3D. Ta forma zyskuje szerokie grono zwolenników, nie tylko ze względu na tempo prac, ale również wysoką jakość konstrukcji i wykorzystywanych materiałów. Chcesz wiedzieć, jak wyglądają budowle powstałe z użyciem drukarki 3D? Sprawdź: Druk 3D w budownictwie – drukowany świat.

Obecnie, niemal każdy może spróbować swoich sił w tworzeniu trójwymiarowych obiektów. Ceny drukarek 3D dla użytkowników domowych zaczynają się już od 600 zł. Nie jest to co prawda zaawansowany sprzęt, jednak dla amatorów z pewnością na początek lepszy taki niż żaden! 
Jeśli chcesz spróbować swoich sił w tej dziedzinie, warto wiedzieć jakich programów używać oraz jak powinien wyglądać dobry projekt. Wszystkie wskazówki na ten temat znajdziesz we wpisie: Jak zrobić projekt do drukarki 3D? – DrTusz radzi.

Przyszłość druku 3D – co jeszcze przed nami?

Organy do przeszczepów, syntetyczna żywność, a nawet prace w kosmosie, technologia 3D nie zwalnia tempa. Rozwój tej metody druku umożliwia człowiekowi tworzenie rzeczy, o których nie śniło się nawet największym filozofom.

Dzięki drukowi 3D być może już wkrótce nie będziemy musieli martwić się o żywność, a może nawet zamieszkamy w kosmosie w wydrukowanych domach? Nie pozostaje nam nic innego jak czekać i obserwować, co przyniesie jutro.

Tymczasem, aby nie przegapić najnowszych odkryć technologicznych koniecznie zaobserwuj mnie w mediach społecznościowych – Facebook, Instagram, X oraz śledź mojego bloga, aby zawsze być na bieżąco!

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze