Hakowanie drukarki – Canon Pixma i Doom - Blog firmowy DrTusz

Hakowanie drukarki – Canon Pixma i Doom

Hakowanie drukarkiRazem z Rudym opisaliśmy dotychczas mnóstwo faktów i ciekawostek związanych ze światem drukarek. Prezentowaliśmy drukarkę 3D do budowy domów, przedstawialiśmy drukarkę plażową, drukarkę do paintballa czy drukarkę do naleśników. Dziś cofamy się do nieco zapomnianego drukarkowego epizodu – historii gry Doom i drukarki Pixma MG6450. Hakowanie drukarki Canon w wykonaniu zdolnego programisty to epizod, który zasługuje na szczególną uwagę.

Hakowanie drukarki. Legendarny Doom

Doom to legenda jak komputery Atari czy Nokia 3310. Wydana w 1993 roku strzelanka była kamieniem milowym w historii gier komputerowych. Ten FPS firmy id Software wprowadzał rewolucyjną możliwość ruchu postaci gracza w trzecim wymiarze (w górę i w dół). Tytuł wyróżniało również dobre oświetlenie scenerii oraz rozbudowane efekty dźwiękowe.

Tryb deathmache pozwalał na pierwszą w historii grę wieloosobową. Aby zagrać w Doom’a, gracz musiał dysponować komputerem z procesorem 80386 z 4 MB pamięci RAM i kartą graficzną VGA. Dziś takie parametry brzmią śmiesznie. Wówczas sprzęt o takiej mocy był rarytasem.

Gra Doom doczekała się kolejnych części, a nawet filmu, w którym wystąpił Dwayne Johnson. Niestety, kinowa adaptacja nie zalicza się jednak do udanych. Zupełnie inaczej sprawy mają się z kodem źródłowym gry, który zdolny haker, Michael Jordon zaadaptował na swój oryginalny sposób. Co dokładnie zrobił? Cierpliwości. Zaraz do tego dojdziemy.

Hakowanie drukarki. Pixma MG6450

Drukarki Canon Pixma cieszą się ogromną popularnością pośród osób poszukujących sprawdzonych atramentówek. Trudno się temu dziwić. Drukują naprawdę dobrze, a do tego dobre tusze zamienniki do Canon Pixma zapewniają taką samą jakość druku dokumentów jak oryginalne wkłady atramentowe Canon.

Model Pixma MG6450 nie jest już dostępny w sprzedaży, jednak egzemplarze tej serii wciąż wiernie służą w wielu domach i biurach.

Trzeba przyznać, że pod wieloma względami to całkiem udane maszyny. Zasilana 5 kolorowymi tuszami drukarka wielofunkcyjna cechowała się nie tylko wysoką wydajnością, ale też obsługą sieci Wi-Fi. Użytkownik mógł też za jej pomocą łatwo drukować z telefonu czy tabletu.

Niestety, jej systemy zabezpieczeń przed hakerskimi atakami nie były idealne. Luki doskonale wykorzystał wspominany Michael Jordon.

Hakowanie drukarki. Canon Pixma i Doom.

W 2014 roku podczas konferencji 44Con, która odbyła się w Londynie, haker pokazał, jak zainstalować grę Doom na drukarce Canon Pixma MG6450.
Kolorowy ekran drukarki spełnił rolę monitora, a poszczególne przyciski posłużyły do sterowania bohaterem.

Michael Jordon zmodyfikował grę tak, aby dało się ją uruchomić na drukarce. Następnie wykorzystał lukę w oprogramowaniu drukarki Canon i zainstalował na niej swoje dzieło. Zabawne? Nie do końca.

Celem jego działania, poza zaprezentowaniem własnych umiejętności, było ukazanie problemu słabych zabezpieczeń drukarek. Prelegent konferencji 44Con w oryginalny sposób udowodnił, że zdolny haker może włamać się do niezabezpieczonej drukarki i zainstalować w niej dowolne, złośliwe oprogramowanie. Wszelkiej maści wirusy czy trojany mogą wyrządzić naprawdę poważne szkody.

Hakowanie drukarki. HP LaserJet

hakowanie drukarekFan Doom’a przygotował bardzo humorystyczny przykład obejścia zabezpieczeń drukarki. W 2011 roku Cui i Stolfo, badacze z Columbia University ogłosili, że luki w zabezpieczeniach produkowanych od 1984 roku drukarek HP LaserJet mogą mieć o wiele gorsze skutki.

Wg amerykańskich naukowców istnieje możliwość przejęcia kontroli nad laserową drukarką HP, a następnie rozgrzanie jej fusera do stanu, w którym spowoduje on zapłon papieru.

Chociaż podane przez DrTusza przykłady mają już kilka lat, pamiętaj, że twórcy złośliwego oprogramowania nie śpią. Specjaliści do spraw bezpieczeństwa ciągle pracują na rzecz ochrony naszych danych. Po drugiej stronie mocy nie brakuje jednak ludzi, którzy równie intensywnie pracują na rzecz złamania tychże zabezpieczeń.

Jeśli nie wiesz, jak zabezpieczyć swoją drukarkę, kliknij >TUTAJ<. Znajdziesz tam sporo przydatnych informacji na temat bezpieczeństwa drukarek.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze