EkoEdukacja wg DrTusza - Blog firmowy DrTusz

EkoEdukacja wg DrTusza

EkoEdukacja

Wiele razy mówiłem o obowiązku utylizacji odpadów zagrażających środowisku, jakimi są między innymi tusze i tonery do drukarek. Te ze względu na niebezpieczną zawartość kryjącą się wewnątrz plastikowej obudowy, należy bezwzględnie przekazywać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Można je także przynieść do naszego sklepu, skąd bezpiecznie trafią do utylizacji. Dzisiaj jednak nie o tuszach i tonerach, a o śmieciach, które otaczają nas z każdej strony. Razem ze swoją drużyną postanowiliśmy mocno zadziałać w tym temacie.

Wszystkie nasze działania ułożyły się w dwa obszary – edukacji najmłodszych i nasze własne, wewnętrzne akcje, które realizujemy z moją drużyną. Dziś krótko o tym, jak pokonywaliśmy dzieciaki do większej troski o środowisko. Jak się okazało w trakcie – przekonywać długo nie trzeba było.

EkoEdukacja – konkurs plastyczny dla uczniów

Sam nie mam wielkiego talentu artystycznego, ale zawsze chętnie przyglądam się sztuce. W dziale marketingu mam nawet swoją mini-galerie prac, która stale się powiększa dzięki kreatywności dzieci moich kolegów i koleżanek. Stąd też mój pomysł na pierwszy szkolny konkurs, jaki przeprowadziłem.

Zwróciłem się do uczniów Szkoły Podstawowej nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku z propozycją stworzenia prac, przedstawiającej mnie w wiosennej odsłonie. Ze względu jednak na zbliżający się Pierwszy Dzień Wiosny i idącym za nim zwyczajem porządkowania najbliższego otoczenia, poprosiłem, by uczniowie wykorzystali zużyte materiały i je twórczo przenieśli na kartkę.

Przyznam, że ja wraz z moim jury mieliśmy problem z wyłonieniem najlepszych prac. Dzieciaki fantastycznie poradziły sobie z wyzwaniem – na ich recyklingowych dziełach znalazły się m.in. zużyte słomki, nakrętki, wycinki gazet czy foliowe opakowania. Lekcja z recyklingu odrobiona na szóstkę, a nasz sklep na chwilę zamienił się w małą galerię sztuki, w której można podziwiać prace konkursowe. Koniecznie do nas  zajrzyjcie! Dla bardzo zabieganych zamieszczam zdjęcie konkursowej wystawy.

ekoedukacja

EkoEdukacja – z wizytą w przedszkolu

Jeśli edukować – to od najmłodszych lat. Razem z Anetą i Moniką wybrałem się do przedszkola nr 41, gdzie opowiedziałem o tym, jak prawidłowo sortować śmieci. Dlaczego to jest takie ważne? Jak to wpływa na środowisko? Do którego kontenera wrzucamy papier, a do którego puszki? W trakcie naszej wizyty razem z 5 i 6-latkami szukaliśmy odpowiedzi i się nieźle przy tym bawiliśmy. Przy okazji sprawdziliśmy tę wiedzę w praktyce, segregując przykładowe odpady do kolorowych worków.

EkoEdukacja

Nasz wypad do przedszkola był pierwszym w mojej karierze, ale nie ostatni. Byłem pozytywnie zaskoczony ogromnym zaangażowaniem maluchów. Doskonale poradzili sobie z zadaniami, które im przygotowałem i aktywnie włączały się w dyskusję o nawykach segregacji śmieci. Planuję jeszcze wiele takich wizyt, bo Przedszkolaki chłoną wiedzę, jak nikt inny. A jeśli ta wiedza trafiła na podatny grunt, możemy być spokojni o nasze środowisko, przynajmniej lokalne.


EkoEdukacja – wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za środowisko

Dlaczego edukacja ekologiczna, zwłaszcza najmłodszych jest taka ważna w moich działaniach? Przede wszystkim dlatego, że zdaję sobie sprawę, że drukowanie może być ekologiczne, ale nie zawsze takie jest; że zużyte tusze i tonery są niebezpieczne dla środowiska i trzeba głośno mówić, o tym, jak prawidłowo je utylizować. Jako Doktor troszczę się więc o zdrowie nie tylko drukarek, ale i całego środowiska, zwłaszcza zagrożonego m.in. niewłaściwą eksploatacją tego, co z drukowaniem związane.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze