HP Neverstop – drukarka laserowa bez tonera - Blog firmowy DrTusz

HP Neverstop – drukarka laserowa bez tonera

HP Neverstop

Firmy z Doliny Krzemowej od zawsze wyznaczały trendy. Google, Apple, Microsoft czy HP zrewolucjonizowały świat. W kwestii drukarkowych technologi Hewlett-Packard wciąż trzyma rękę na pulsie. Ich ostatnia nowinka to drukarka laserowa HP pozbawiona klasycznego tonera. Proszek niezbędny do druku jest dosypywany do zintegrowanego z urządzeniem zbiornika z wielkiej strzykawki. Czy linia produktów HP Neverstop zrewolucjonizuje branżę? Przyjrzymy im się bliżej.

HP Neverstop – czy to na pewno rewolucja?

Chociaż seria HP Neverstop jest promowana jako innowacja w drukarkowej branży, ciężko mówić tutaj o nad wyraz oryginalnym pomyśle. Kilka lat temu Epson wypuścił na rynek pionierskie urządzenia z systemem stałego zasilania atramentem. Z perspektywy czasu ich popularność określiłbym jako umiarkowaną. Powodem są dość wysokie ceny zakupu.

Chociaż drukowanie „z dolewką” (a może dosypką?) jest o wiele tańsze odnoszę wrażenie, że większość użytkowników posiada zakorzenione przyzwyczajenie do tradycyjnych pojemników z tuszem. Cena na start również ma znaczenie.

HP Neverstop – jak to działa?

Nowe drukarki HP w technologii HP Toner Tank wykorzystują ten sam sposób zasilania. Jedyna różnica polega na tym, że zamiast dolewać do zintegrowanego z urządzeniem pojemnika tusz, dosypujesz proszek. Proces zajmuje 15 sekund.

Oczywiście nie robi się tego poprzez tani zestaw do regeneracji. Co to to nie! Uzupełnienie braków jest możliwe jedynie poprzez Reload Kit – zasobnik przypominające swoim kształtem strzykawkę. Dodatkowo jest on odpowiednio zabezpieczony elektronicznie, co ma docelowo utrudnić stosowanie zamienników tonera.

HP Neverstop
Reload Kit – HP toner W1103AD

Obecnie linia HP Neverstop składa się z 4 modeli:|

HP Neverstop 1000a – model podstawowy;
HP Neverstop 1000w – drukarka WiFi;
HP Neverstop 1200a – urządzenie wielofunkcyjne;
HP Neverstop 1200w – urządzenie wielofunkcyjne WiFi.

Najprostszy model drukarki HP Neverstop 1000a to koszt ok. 1000 zł brutto. Nie są więc to tanie urządzenia. Niestety za wysoką ceną nie idzie zbyt wiele udogodnień. Urządzenia HP Neverstop drukują tak samo jak wszystkie inne laserówki.

Najtańsze urządzenie z serii jest pozbawione WiFi. W specyfikacji nie dostrzegłem też innych udogodnień. Próżno szukać funkcji druku dwustronnego czy NFC. Dopiero zakup nieco droższej HP Neverstop 1000w umożliwia drukowanie z telefonu, chmury czy podłączenie do sieci poprzez WiFi, ale tutaj też nie ma fajerwerków.

Obecnie technologia HP Toner Tank znajduje zastosowanie jedynie w czarno-białych drukarkach laserowych. Każde z urządzeń drukuje w formacie A4 z prędkością 20 stron na minute.

Toner startowy w zintegrowanym zbiorniku powinien wystarczyć na wydrukowanie ok. 5000 stron. Wspomniany Reload Kit oznaczony kodem producenta W1103A ma wydajność na poziomie na ok 2500 wydruków.

HP Neverstop – co dalej?

Urządzenia atramentowe zasilane tuszem „na dolewkę” mają swoich zwolenników. Kolejni producenci poszli w ślad Epsona i wypuszczają na rynek swoje wersje urządzeń z systemem stałego zasilnia atramentem. Nic nie wskazuje jednak na to, że CISS wyprze tradycyjne kartridże atramentowe. Trudno zatem przewidzieć, w którą stronę pójdzie technologia HP Toner Tank.

Drukarki z serii HP Neverstop dopiero pojawiły się w ofercie. Czy niska cena eksploatacji wygra ze sporymi kosztami zakupu i słabym wyposażeniem? A może w ślad za Hewlett-Packard pójdzie cała drukarkowa branża? Nie ma reguły co do kamieni milowych technologii. Jedne rozwiązania zmieniają świat. Inne trafią na śmietnik historii.
HP Toner Tank zweryfikuje czas i drukarkowy rynek.

.

2 4 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze