Header Banner
Problem z drukarką

Jak odpowietrzyć rurki z tuszem w Canon G3411?

Jak odpowietrzyć rurki z tuszem w Canon G3411?

W drukarce Canon G3411 z systemem stałego zasilania tuszem problem zaczyna się wtedy, gdy w rurkach zamiast tuszu widać powietrze. W takiej sytuacji głowica nie dostaje atramentu tak, jak powinna. Samo czyszczenie z poziomu menu często wtedy nie wystarcza, bo układ najpierw trzeba napełnić.

Najpierw przesuwamy głowicę w lewo i naciskamy zatrzask. Po jego zwolnieniu mamy dostęp do króćców zasilających głowicę. Z prawej strony znajduje się króciec czarnego tuszu. Z lewej są króćce kolorów: żółtego, cyjanu i magenty.

W tym modelu klapki przy tuszach pełnią funkcję zaworów. Gdy klapka jest uniesiona do góry, zawór jest zamknięty. Gdy opuścimy ją w dół, zawór jest otwarty. Trzeba o tym pamiętać przez cały czas, bo od tego zależy, czy tusz zostanie w rurkach, czy cofnie się razem z powietrzem.

Zaczynamy od czarnego tuszu. Nakładamy strzykawkę na czarny króciec, otwieramy zawór i delikatnie zasysamy tusz. Po chwili w rurce powinien pojawić się atrament. Gdy rurka będzie już pełna, zamykamy zawór przez podniesienie klapki do góry i dopiero wtedy zdejmujemy strzykawkę. W ten sposób tusz zostaje w przewodzie.

Przy kolorach sytuacja jest trochę trudniejsza, bo jeden zawór obsługuje trzy przewody. Najpierw bierzemy cyjan. Przykładamy strzykawkę do odpowiedniego króćca, otwieramy zawór i zasysamy tusz, aż pojawi się w rurce. Gdy przewód się napełni, zamykamy zawór. Teraz trzeba oczyścić króciec i szczelnie zakleić go taśmą izolacyjną. Taśma ma odciąć dopływ powietrza. Dopiero po uszczelnieniu można ponownie opuścić zawór. Tusz nie powinien się cofnąć.

Tak samo robimy z żółtym. Zasysamy tusz, zamykamy zawór, czyścimy króciec i dokładnie zaklejamy go taśmą. Jeśli uszczelnienie jest dobre, rurka zostaje pełna.

Na końcu zostaje magenta. Schemat jest taki sam: strzykawka na króciec, otwarcie zaworu, zaciągnięcie tuszu, zamknięcie zaworu. Gdy wszystkie przewody są już pełne, układ jest odpowietrzony i można przejść dalej.

Po zakończeniu zdejmujemy taśmę przy zamkniętych zaworach, opuszczamy zatrzask i zamykamy króćce od kolorów oraz czarnego. Dopiero potem otwieramy zawory przy zbiornikach z tuszem. Jeśli wszystko zostało dobrze uszczelnione, tusz się nie cofnie.

Dopiero teraz jest sens czyścić głowicę albo ją napełniać. Przy zapowietrzonych rurkach taka praca zwykle nie daje dobrego efektu, bo problem nie leży w samej głowicy, tylko w braku tuszu w przewodach. Na końcu drukujemy test dysz i sprawdzamy, czy wszystkie kolory wróciły.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najbardziej oceniane
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze

Powiązane wpisy

Jak zmienić tusz w drukarkach Canon Pixma  z serii TS

Jak zmienić tusz w drukarkach Canon Pixma  z serii TS

Nie wiesz, jak wymienić tusz w drukarce Canon Pixma TS? Sprawdź nasz prosty poradnik krok…

Od kamer do drukarek – fascynująca historia Canona

Od kamer do drukarek – fascynująca historia Canona

Historia drukarek Canon to nie tylko opowieść o technologii, ale też o innowacjach, które zmieniły…

Jak zresetować drukarkę Canon? Reset najpopularniejszych modeli Canon

Jak zresetować drukarkę Canon? Reset najpopularniejszych modeli Canon

Drukujesz ważne dokumenty do pracy lub wypracowanie do szkoły, nad którym siedziałeś długie godziny, aż…