Nie znasz drukarkowych terminów? DrTusz pomoże

Z których funkcji swojej drukarki korzystasz? Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jaki potencjał kryje w sobie używany przez Ciebie sprzęt. #Rudy pomoże Ci w odkryciu jego możliwości. W tym celu opracował poradnik zawierający opis tajemniczo brzmiących pojęć. Sprawdź, ile z nich znajduje się w specyfikacji Twojej drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego.

 

Widząc to, jak mocno konkurują ze sobą informatyczni potentaci, kwestią czasu jest pojawienie się urządzenia wielofunkcyjnego z wbudowanym ekspresem do kawy lub masażerem do stóp.

Obecnie wielu użytkowników ogranicza korzystanie ze swojej drukarki tylko do druku i skanowania. Wynika to z ich braku świadomości co do wszystkich możliwości niepozornych urządzeń. Tymczasem już od kilku lat producenci wyposażają swoje produkty w szereg ułatwiających codzienną pracę udogodnień.
Doktorek tym razem postanowił nieco szerzej opowiedzieć o najpopularniejszych z nich.

PictBridge – lubisz pstrykać zdjęcia? Nie poświęcasz przy tym wielu godzin na ich profesjonalną obróbkę w programach graficznych? To super, bo funkcja PictBirdge pomoże zaoszczędzić Ci sporo czasu.
Dzięki niej wydrukujesz swoje fotki bezpośrednio z aparatu. Nie musisz przy tym nawet uruchamiać komputera.

Duplex – chcesz ratować lasy tropikalne? To dobrze, bo #Rudy też, a funkcja druku dwustronnego bardzo w tym pomaga. Nie musisz kombinować nic ze stronami parzystymi i nieparzystymi. Jeśli archiwizujesz swoje dokumenty, korzystanie z druku dwustronnego ma jeszcze jedną zaletę – dwustronne wydruki mają mniejszą objętość.

Wydruki bezpośrednie z kart pamięci/USB – fajna opcja, która podobnie jak PictBridge przyśpiesza wydruk zdjęć. Miniaturki wszystkich plików dostępnych na nośniku podejrzysz na wbudowanym wyświetlaczu LCD. Bo kto powiedział, że drukarka zawsze musi być zależna od komputera?

Obsługa Bluetooth – technologia bezprzewodowej komunikacji znacznie ułatwia życie. Akcesoria biurowe również często z niej korzystają. Bluetooth w drukarce jest jedną z kilku technologii, zapewniających przesyłanie danych. Dzięki niej nie musisz się logować do sieci, do której wpięta jest drukarka.

Pamięć drukarki – zazwyczaj jest podawana w MB. To w niej zapisane są wszystkie dokumenty, które są w kolejce do wydrukowania. Większa ilość tej pamięci przyśpiesza proces. Na rynku dostępnych jest sporo modeli z możliwością jej rozszerzenia. Jeśli zamierzasz drukować naprawdę ciężkie pliki, warto zwrócić uwagę na ten parametr. Przy normalnej eksploatacji nie jest już on tak istotny.

Skanowanie dwustronne – zamiast przekładać stronę za stroną, umieść wszystkie dokumenty w podajniku i uruchom opcję skanowania dwustronnego. W przypadku, gdy masz do skopiowania lub zeskanowania większą ilość dokumentów, zyskujesz trochę czasu na zrobienie sobie kawy 😉

Kopiowanie dwustronne – co wyjdzie z połączenia duplex’u z funkcją skanowania dwustronnego? Opcja, która sprawi, że powielane stosów arkuszy dokumentów stanie się szybkie i wygodne. Jeśli sięgniesz przy tym po toner zamiennik DrTusza, będzie też taniej 😉

Skanowanie do e-maila – bardzo przydatna opcja, szczególnie w przedsiębiorstwach. Na czym to polega? Zasada jest bardzo prosta. Skanujesz dokument, wpisujesz adres e-mail i klikasz „Wyślij”. Następnie plik ląduje w skrzynce adresata. Lista sytuacji, w których ta opcja pozwala zaoszczędzić czas, jest dość długa.

Drukowanie w chmurze – czyli drukowanie plików bezpośrednio z albumów online, baz plików oraz portali społecznościowych. Wszystko bez potrzeby korzystania z komputera.

Skanowanie do chmury – skanowanie i przesyłanie dokumentów prosto na serwer. Nie trać czasu na przesyłanie plików na skrzynkę mailową. Od razu po zapisaniu dokumentów w cyfrowej formie, udostępnij je wszystkim współpracownikom.

Zakres skalowania – to jeden z parametrów kopiowania obrazu. Zakres skalowania powie Ci, o ile procent możesz powiększyć lub pomniejszyć kopiowany dokument.

Podajnik kopert – księgowa będzie zachwycona. Niby prosty gadżet, a tak ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków.

Ethernet – druk w sieci LAN – najpopularniejszy standard komunikacji w sieciach lokalnych. Dzięki niemu drukarka może drukować pliki przesyłane z różnych komputerów podłączonych w obrębie jednej sieci LAN.

Wireless – druk przez Wi-Fi – standard pozwalający na utworzenie bezpośredniego połączenia bezprzewodowego z drukarką, bez podłączania się za pomocą kabla do sieci lokalnej. Technologia ta jest oparta o łączność radiową. Tym sposobem można połączyć z drukarką nie tylko komputer, ale też tablet czy smartfon.

NFC – ten standard komunikacji pozwala na bezprzewodowe przesyłanie danych na odległość do 20 cm. Wystarczy, że dwa urządzenia są wyposażone w odpowiedni moduł. Jeśli Twoja drukarka i smartfon posiadają takie podzespoły, możesz szybko przesłać pomiędzy nimi pliki, które chcesz wydrukować. W przeciwieństwie do Bluetooth, NFC nie wymaga parowania sprzętu. Standard ten jest jednak dość niszowy. W moduły NFC są zazwyczaj wyposażane topowe modele smartfonów czy tabletów.

Drukowanie z urządzeń mobilnych – nie masz czasu ślęczeć przed ekranem monitora? Większość plików zapisujesz w pamięci swojego telefonu? Nie trać czasu na kopiowanie ich na komputer w celu wydrukowania. Coraz więcej drukarek posiada dedykowane aplikacje do druku z poziomu urządzeń mobilnych. Właściwie każdy producent udostępnia obecnie własną apkę.

Google Cloud Print – technologia umożliwiająca podłączenie drukarki z Internetem. Dzięki niej możesz drukować praktycznie z dowolnego miejsca zarówno w domu, jak i w pracy. Możesz również udostępnić drukarkę wybranym osobom. Google Cloud Print działa na telefonach, tabletach, Chromebookach i komputerach podłączonych do sieci. Największą zaletą technologi Google jest jej prostota. Konfiguracja usługi zajmuje 2 minuty.

Apple AirPrint – funkcja pozwala na łatwe drukowanie plików w pełnej jakości z komputera Mac, telefonu iPhone, iPada lub iPoda touch. Nie musisz instalować dodatkowego oprogramowania. W AirPrint wyposażono większość popularnych modeli akcesoriów biurowych.
Jeśli chcesz korzystać z drukarki AirPrint za pośrednictwem sieci Wi-Fi, sprawdź, czy drukarka jest połączona z tą samą siecią co urządzenie z systemem iOS lub Mac. Następnie wybierz drukarkę AirPrint w ulubionej aplikacji i ciesz się mobilnym drukowaniem.

Wireless Direct Printing – funkcja pozwalająca urządzeniom wyposażonym w moduł Wi-Fi (np. smartfonom, tabletom czy komputerom) na bezpośrednią łączność z drukarką, bez konieczności korzystania z routera czy punktu dostępowego.

Mopria-certified – standard druku mobilnego. Umożliwia on łatwe drukowanie mobilne pomiędzy certyfikowanymi drukarkami i urządzeniami mobilnymi – bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji czy oprogramowania. W celu rozwoju standardu najwięksi producenci na ryku powołali stowarzyszenie Mopria Alliance, w którego skład wchodzi: Canon, HP, Samsung i Xerox, Lexmark oraz Konica Minolta. Jeśli Twoja drukarka ma taki certyfikat, to bardzo dobrze.

HP ePrint – aplikacja mobilna stworzona z myślą o użytkownikach urządzeń Hewlett-Packard.
W pierwszej kolejności musisz dokonać rejestracji w usłudze ePrint. Należy tego dokonać z poziomu urządzenia mobilnego. Jest to łatwy proces, który nie utrudnia obsługi. Gdy już zamkniesz ten temat, możesz uruchomić program na smartfonie czy tablecie i zabrać się do pracy. Soft Haweltta i Packarda ma też jeszcze jedną ciekawą funkcję. Podczas instalacji drukarki dołącz do usługi HP Connected i załóż za jej pomocą własną pocztę. Dzięki rejestracji staniesz się użytkownikiem ePrint – a co za tym idzie – zlecisz zadanie drukowania dowolnej drukarce HP, do której otrzymałeś adres e-mail. Specjaliści z „Doliny Krzemowej” przewidzieli też możliwość zbliżeniowej współpracy urządzeń wyposażonych w technologię NFC. Apka jest dostępna dla użytkowników urządzeń mobilnych pracujących na systemach: Android, iOS oraz Windows Phone.

iPrint&Scan – to z kolei apka dedykowana użytkownikom drukarek Brother. Jest dostępna dla użytkowników systemów: iOS, Android i Windows Phone. Jeśli pracujesz na sprzęcie Brother, koniecznie ją sprawdź. Aplikacja producenta automatycznie wyszukuje bratnie urządzenia, ułatwia drukowanie, a także przesyłanie do chmury skanowanych plików.

Epson Connect (iPrint, Email Print) – usługa umożliwiająca obsługę drukarek z poziomu urządzeń mobilnych. Jej funkcjonalności różnią się w zależności od posiadanego modelu. Użytkownicy chwalą sobie aplikację Epson za prostotę obsługi. Zakres jej możliwości jest bardzo podobny do tego, co oferują aplikacje innych producentów drukarek.

Samsung Mobile Print – Koreańczycy również posiadają autorską usługę do obsługi drukarek z poziomu urządzeń mobilnych. Za szatę graficzną nie otrzymają niestety najwyższych not. To jednak mało istotny szczegół, gdyż korzystając z Samsung Mobile Print znacznie ułatwisz sobie życie. Wydrukujesz i zeskanujesz dokumenty, a nawet wyślesz faks. Apka umożliwia też „pracę zbliżeniową”. Wystarczy, że model Twojej drukarki oraz Twój smartfon lub tablet będą wyposażone w moduł NFC. Soft Samsunga pozwala również na druk materiałów z serwisów Instagram, Pinterest czy Facebook.

MF Scan Utility – program Canon do łatwego skanowania zdjęć, dokumentów oraz innych treści. Umożliwia również skanowanie bezpośrednio do chmury.

Canon PRINT Business & Canon PRINT Inkjet/SELPHY – niektórym jedno narzędzie nie wystarczy. Canon PRINT Business łączy funkcjonalności Canon Mobile Printing i Canon Mobile Scanning for Business. Canon PRINT Inkjet/SELPHY to z kolei rozwiązanie przeznaczone do obsługi modelów z serii MAXIFY, PIXMA czy SELPHY. Aplikacje z rodziny Canon oferują podobne opcje. Drukowanie wszelkiego rodzaju plików, skanowanie, sprawdzenie stanu zasobnika z tuszem, a nawet konserwacja sprzętu za pomocą smartfona nie stanowi problemu dla żadnej z nich. Możesz też za jej pomocą nadać dowolną nazwę swojej drukarce. Soft zasługuje na pochwałę ze względu na przejrzyste menu. Obsługuje również technologię NFC. Nieco zaskoczą się jedynie właściciele urządzeń pracujących na Windows Phone. Na stronie Microsoftu aplikacja jest dostępna pod nazwą Canon Easy-PhotoPrint.
Walka o uwagę klientów skutkuje zwiększoną kreatywnością producentów akcesoriów biurowych.

Informatyczni giganci wręcz stają na głowie, aby zyskać uznanie użytkowników. Ułatwiające codzienną prace funkcje, obok kosztów eksploatacji i dostępności zamienników, powinny być jednym z głównych kryteriów wyboru urządzenia. Jeśli już posiadasz drukarkę, sprawdź jej specyfikację techniczną. Może jej potencjał jest o wiele większy, niż Ci się wydaje 😉

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze